opinie

6 skutecznych sposobów zbierania opinii klientów za pośrednictwem mediów społecznościowych

Firmy cały czas inwestują w doskonalenie obsługi klienta. Dlatego opinie klientów (pozytywne, jak i negatywne) są bardzo ważne dla firm, ponieważ są najcenniejszym źródłem informacji o ich pracy i zadowoleniu klienta. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie pozyskiwać opinie klientów. 

Gromadzenie informacji zwrotnych pozwala dowiedzieć się, co myślą klienci o Twojej marce, usługach i produkcie. Pomagają Ci w ten sposób dowiedzieć się, co możesz poprawić i jak wypadasz na tle konkurencji. 

Istnieje wiele wspaniałych sposobów zbierania opinii klientów, w tym ankiety e-mailowe i internetowe. Jednak czasami pomijaną metodą zbierania opinii jest spotykanie się z klientami w miejscu, w którym się znajdują – rozpowszechnianie ankiet za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dlaczego media społecznościowe są kopalnią informacji zwrotnych od klientów?

 

Z mediów społecznościowych korzysta ponad 2.5 miliarda ludzi na całym świecie. Także Twoi klienci. Wielu z nich prawdopodobnie lubi, obserwuje profil Twojej firmy na różnych platformach społecznościowych, które odwiedzają kilka razy dziennie. W związku z tym, jakie jest lepsze miejsce do angażowania klientów i zdobywania opinii?

Kiedy zbierasz opinie w Social Mediach, możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. 

Oto 7 skutecznych i nieszablonowych sposobów zbierania opinii klientów za pomocą kanałów społecznościowych Twojej firmy.

social media

Photo geralt/ pixabay

Opublikuj link do ankiety na portalach społecznościowych i blogach

Ankiety to jeden z najpowszechniejszych sposobów zbierania opinii od klientów. Wystarczy umieścić link do ankiety w poście na blogu, statusie na Facebooku, na Tweeterze, poście na Instagramie, a istnieje szansa, że obserwatorzy wezmą udział w ankiecie. 

Klienci, którzy są zaangażowani i zdecydują się wziąć udział w ankiecie, najczęściej będą klientami, którzy chcą podzielić się tym, jak bardzo kochają Twoją firmę. To jednak nie do końca odzwierciedla to, co byś chciał do końca osiągnąć. 

Klienci również często naginają prawdę – w jedną, jak i w drugą stronę. 

Mimo to korzystanie z mediów społecznościowych do publikowania linków do ankiet prawdopodobnie przyniesie ogromny odzew; a im w większej ilości platform publikujesz, tym więcej odpowiedzi otrzymasz, zwiększając pulę odpowiedzi.

Autoresponder postów na Facebooku

Innym sposobem wykorzystania mediów społecznościowych do zbierania opinii jest użycie narzędzia Facebooka zwanego autoresponderem postów na Facebooku. Autoresponder postów na Facebooku to chatbot na Facebooku Messenger, który wyśle ​​bezpośrednią wiadomość do każdego, kto skomentuje post na Facebooku. Wybierasz post lub ustawiasz autoresponder na wszystkich swoich postach.

Wysyłając bezpośrednią wiadomość z zaproszeniem do opinii od osób pozostawiających komentarze do Twoich postów na Facebooku, firma może spotkać się z klientami tam, gdzie się znajdują i ułatwić im interakcję z firmą.

Korzystanie z bota automatycznej odpowiedzi na Facebooku pozwala wykorzystać klientów, którzy są już zaangażowani w Twoją markę.

Wszystko, co musisz zrobić, to utworzyć post na Facebooku wraz z automatyczną odpowiedzią bota i zachęcić ludzi do zaangażowania się w post.

facebook

Photo geralt/ pixabay

Zachęcanie do komentowania postów na Facebooku można zrobić na wiele sposobów, takich jak zadawanie zagadek, oferowanie kodu rabatowego, zadawanie pytań na kliknięcia lub organizowanie gratisów. Im bardziej angażująca treść, tym więcej osób ją skomentuje. Im więcej osób to komentuje, tym więcej osób może skontaktować się z Twoim botem automatycznej odpowiedzi. Możesz zaoferować fanom Facebooka kod rabatowy lub prezent w swoim poście na Facebooku.

Następnie, gdy bot się skontaktuje, może poprosić go o wypełnienie formularza lub ankiety w celu otrzymania kodu rabatowego. W ten sposób nie tylko będziesz w skuteczny sposób zbierać opinie, ale także gromadzisz listę kontaktów Facebook Messenger do remarketingu w późniejszym czasie. 

Bezpośrednia wiadomość z prośbą o informację zwrotną

Czasami opinie klientów są najbardziej wartościowe, gdy są bardzo osobiste. Sposobem na bezpośrednie rozmowy z klientami jest korzystanie z funkcji bezpośrednich wiadomości obsługiwanej przez prawie wszystkie platformy mediów społecznościowych. 

Możesz to zrobić ręcznie, pisząc do osoby, która wysyła wiadomości do obserwujących, lub możesz użyć chatbota konwersacyjnego, aby automatycznie zbierać opinie za pośrednictwem bezpośrednich wiadomości w Twoim imieniu.

Aby bot Facebooka mógł wysłać wiadomość prywatną do użytkownika Facebooka, osoba ta musi najpierw wysłać do firmy wiadomość. Kiedy tak się stanie, bot może poprowadzić użytkownika przez lejek Facebook Messenger, który pomoże klientowi osiągnąć jego cele.

Chatbota można zaprogramować tak, aby zbierał informacje zwrotne na końcu ścieżki konwersacji. Istnieją również inne sposoby, dzięki którym chatbot może skierować wiadomość do użytkownika, na przykład wiadomości sponsorowane przez Facebooka.

Zgodnie z polityką Facebooka wysyłasz automatyczne wiadomości do kontaktów z Messengera w Twojej firmie (do każdego, kto wcześniej wchodził w interakcję z Twoją firmą na Messengerze) za pomocą typu reklamy wiadomości sponsorowanych. Wiadomość sponsorowana to sposób na wysłanie zaproszenia do wiadomości zwrotnej od klientów, z którymi masz połączenie w programie Facebook Messenger. 

Konkursy w mediach społecznościowych

Wiemy, że zachęta zwiększa  wskaźniki odpowiedzi na ankiety. Zwiększenie zaangażowania jest świetnym krokiem do zebrania większej liczby opinii klientów od bardziej zaangażowanych klientów.

Świetnym sposobem na zwiększenie zaangażowania jest organizowanie konkursów w kanałach mediów społecznościowych. Wykorzystaj przyciągający uwagę charakter konkursów, aby zebrać również opinie; na przykład, aby wziąć udział w konkursie, klient może wypełnić ankietę.

bonus

Photo vivs4e/ pixabay

Historie na Instagramie

Jedną z najbardziej nieużywanych, ale niezwykle cennych platform mediów społecznościowych dostępnych obecnie dla firm jest Instagram.

Instagram to nie tylko zwykłe udostępnianie zdjęć – funkcja Instagram Stories to świetny sposób na zbieranie opinii klientów. W Instagram Stories możesz zbierać opinie od swoich obserwujących, zadając pytania lub ankiety. 

Możesz skorzystać z ankiety, aby zapytać, który produkt lub usługa preferują klienci, jaką firmę lub markę preferują, co im się podoba itp., a odpowiedzi z ankiety mogą pomóc w podejmowaniu decyzji w przyszłości.

Możesz także zadać otwarte pytanie, dając klientom szansę na wpisanie odpowiedzi. Możesz również wykorzystać to jako okazję, aby umożliwić swoim klientom zadawanie pytań (co jest kolejnym interesującym sposobem zbierania opinii).

Monitoring społeczny

Istnieje stara wypróbowana i prawdziwa metoda słuchania w celu zbierania informacji zwrotnych: monitorowanie społeczne. Jeśli Twoja firma jest obecna w kanałach społecznościowych, jest to ważne, ponieważ Twoi klienci mogą wspomnieć o Twoim koncie firmowym.

Jedynym problemem jest to, że przeglądanie twoich wzmianek na każdej platformie mediów społecznościowych zajmuje sporo czasu i energii, aby zobaczyć, o czym piszą ludzie.

Istnieją jednak sposoby na obejście tego problemu.

Skorzystaj z platform, takich jak Linkfluence, które monitorują wzmianki o markach i mierzą nastroje osób rozmawiających o Twojej firmie w Internecie. Wymyśl hashtag dla swojej firmy i poinformuj swoich klientów, fanów i obserwujących o hashtagu w postach.

Następnie możesz monitorować ten hashtag, aby zobaczyć, co mówią ludzie, i w ten sposób zbierać opinie. 

Osoby wspominające o firmach w swoich mediach społecznościowych zwykle robią to z ważnych powodów; więc nie tylko jesteś w stanie zebrać opinie, ale możesz także ugasić pożary, zanim się zaczną, naprawić błędy, przeprosić w razie potrzeby, świętować sukcesy i nie tylko. 

Instagram

Photo geralt/ pixabay

Podsumowanie

Korzystanie z mediów społecznościowych do zbierania opinii od klientów za pomocą angażujących postów, ankiet, funkcji społecznościowych i nie tylko zapewni Ci cenne informacje zwrotne od osób, które naprawdę korzystają z Twojego produktu lub usług. Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania różnych platform mediów społecznościowych na twoją korzyść.

Bezpośredni kontakt z klientami – tymi, którzy kupują Twoje produkty, korzystają z usług i wspierają Twój biznes – jest tak łatwy jak nigdy dotąd. Pomiń więc ankietę e-mailową  i wypróbuj jedną z tych technik zbierania opinii klientów w mediach społecznościowych.