Buyer persona. Co to takiego?

buyer persona

Buyer persona. To pojęcie coraz częściej pojawia się nie tylko w prezentacjach marketingowych, ale także przy tworzeniu produktu, kampanii reklamowej itp. Co oznacza to enigmatycznie brzmiące pojęcie?

O buyer personie słów kilka

Buyer persona to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, oznaczające portret potencjalnego klienta. Wiele osób może zastanawiać się po co właściwie stworzyć portret klienta, przecież sprzedawcy zależy na tym, by produkt dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Jednak prawda jest taka, że właściwie nie ma takiego produktu, który by był stworzony dla wszystkich. naturalnie, można próbować wymyślać takie artykuły, jednak po głębszej analizie dojdziemy do wniosku, że zdecydowanie co innego wybierze mężczyzna 20-letni, a co innego kobieta w podeszłym wieku, nawet jeśli ten produkt będzie pochodził z tej samej grupy kategorii.

Jak stworzyć buyer personę?

Najłatwiej będzie nam zacząć od stworzenia portretu buyer persony. Uczłowieczenie ułatwi przejście do dalszych etapów, czyli wskazaniu różnorodnych cech naszego potencjalnego klienta. Na czym warto się skupić? Na obraz persony powinny składać się takie kwestie, jak:

  • płeć;
  • wiek;
  • zawód;
  • zainteresowania;
  • dane demograficzne.

Bardzo ważnym krokiem jest określenie problemów, z jakimi boryka się nasz potencjalny klient. dzięki temu możemy lepiej zrozumieć jego potrzeby, a następnie tak dopracować nasz produkt, by odpowiadał on na nie.