Google Trends

Google Trends – co to jest i jak można je wykorzystać?

Google Trends nie jest typowym narzędziem SEO. Jest ono fantastyczne i wszechstronne, które pozwoli Ci na poznanie obecnych trendów. Jest ono przydatne dla wszystkich zajmujących się biznesem, w szerokim znaczeniu tego słowa. To dzięki Google Trends możesz poznać sezonowość produktów lub znaleźć swoją niszę biznesową. W marketingu online narzędzie to pozwoli na dobranie odpowiednich treści, słów kluczowych i pozwoli przygotować całą strategię marketingową. W artykule tym zajmiemy się głównie tym, jak Google Trend wykorzystać w marketingu internetowym. Zaczynamy!

Co to jest Google Trends?

 

Trendy Google to funkcja wyszukiwania trendów w czasie rzeczywistym, która pokazuje popularność wyszukiwanego hasła. Możesz sprawdzić, czy dane hasło, fraza (trend) zyskuje na popularności czy spada. Po pierwsze statystyki możesz przejrzeć w kontekście całego świata, konkretnego kraju, czy województwa. Po drugie możesz również przejrzeć je na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet lat jak się one zmieniały. 

Przykłady użycia Google Trends

  • badanie rynku
  • badanie popularności produktów
  • zmiany trendów według lokalizacji i czasu
  • badanie słów kluczowych pod kątem SEO
  • badanie sezonowości produktów

Korzyści z korzystania z Trendów Google

  • ulepszenie marketingu i reklam online
  • odkrywanie pomysłów na content marketing i social media marketing
  • porównywanie marek z konkurencją
  • badanie zainteresowania marką

Jak wykorzystać Google Trends?

Możesz je wykorzystać na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. 

Badanie słów kluczowych

Jeśli zajmujesz się marketingiem internetowym i pisaniem różnorodnych tekstów, wiesz, jak ważne są odpowiednio dobrane słowa kluczowe.  Za pomocą wyszukiwarki Google Trends możesz przeprowadzić darmowe badanie słów kluczowych. Po wpisaniu danego hasła w wyszukiwarkę automatycznie wyskoczą ci najpopularniejsze frazy szukane w Google (możesz to zmienić również na wyszukiwania w YouTube). 

Przykład:

Weźmy na przykład hasło „karp”. Po wpisaniu ich w wyszukiwarkę i ustawieniu kraju na Polski widzimy, że w ciągu roku hasło to jest najczęściej wyszukiwane w grudniu, a więc w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. 

 

Ustawiając wyszukiwania na ostatnie 30 dni, pod wykresem i mapką  znajdą się najbardziej wyszukiwane frazy, związane ze słowem karp. 

Wniosek – jak widzisz na początku grudnia możesz dodawać różne treści związane z karpiem – przepisy, skąd się wzięła tradycja jedzenia karpia itp. W innych miesiącach nie będzie to „dobrą treścią”, ponieważ zainteresowanie na tą frazę jest sezonowe. 

Spojrzenie na dane z ostatnich 2-3 lat pozwala na odróżnienie prawdziwego trendu od mody na dany produkt. Funkcja badanie słów kluczowych pozwala zidentyfikować, jakie słowa, produkty zyskują na popularności, a jakich unikać, gdyż ich popularność spada lub jest niewielka. 

Google Trends pozwoli na odkrycie powiązanych tematów

 

Google Trends możesz również wykorzystać do odkrywania powiązanych tematów dla swoich treści. Wpiszmy dla przykładu hasło „szpinak”.

Jak widzisz tematy pokrewne to na przykład Nuggetsy z kurczaka, czy język koreański (znany jest przepis kurczak po koreańsku stąd dopasowanie). 

Możliwości jak widzisz, jest wiele. Możesz kreować treść na wiele sposobów. 

Znajdź popularne trendy w swojej lokalizacji

 

Nie wiesz, o czym napisać na blogu lub na stronie? A może nie wiesz, w co zainwestować, w jaki nowy produkt, co przyciągnie klientów? Tu również przychodzi z pomocą Google Trends. 

Powiedzmy, że mieszkasz w województwie małopolskim. Po lewej stronie strony głównej, w menu znajduje się zakładka Odkrywaj

Po wejściu na tą zakładkę ustawiasz jako miejsce – małopolskie (wpisujesz) i  powiedzmy ostatni miesiąc wyszukiwania. Wyskakują ci wyniki, które internauci szukali w ostatnim miesiącu najwięcej. 

Jak widzisz większość haseł, związane jest ze Świętami Bożego Narodzenia. Dlatego musisz przejrzeć więcej wyszukiwań, aby znaleźć inne tematy. W opcji Odkrywania najmniejszą datą jest właśnie miesiąc. Nie można tu ustawić daty mniejszej. Jednak warto również z tego korzystać. 

Możesz również sprawdzić, co zyskuje popularność. W zakładce odkrywaj ustaw kraj na Polska oraz ostatnie 30 dni. Możesz tu również wybrać swoją dziedzinę, branże, na przykład Dom i Ogród.

Jak widzisz, produktami zyskującymi popularność są sanki z oparciem, poinsencja czy kocioł centralnego ogrzewania. Może warto zaopatrzyć sklep w część tych produktów? A może napiszesz o nich na blogu? 

 

To tylko niektóre zastosowania tego wspaniałego narzędzia, jakim są Google Trends. Naprawdę warto go poznać szerzej, pobawić się nim, aby odkryć jego potencjał.