Jak i gdzie sprawdzić, czy firma istnieje? Jakie dane można sprawdzić o firmie?
Planując współpracę z jakąś firmą, istotne jest, aby dowiedzieć się, czy firma ta naprawdę istnieje. W internecie można również sprawdzić wiarygodność naszego wspólnika. Aktualnie różne spółki zajmują się dostarczaniem informacji o przedsiębiorcach, ale taka usługa jest odpłatna. Warto więc zapoznać się z miejscami, które takie informacje oferują za darmo. Jest to istotny krok dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko nieudanej transakcji, przed podjęciem współpracy. Takie zabezpieczenie oszczędzi nam wiele stresu i niepotrzebnie poniesionych kosztów. W dobie cyfryzacji taka procedura nie okazuje się też bardzo wymagającym zajęciem. Znalezienie podstawowych danych o interesującym nas przedsiębiorczy nie jest ani bardzo trudne, ani nie zajmuje dużo czasu. A będzie to z pewnością bardzo pomocny krok. Gdzie szukać takich informacji?
Informacje o przedsiębiorcy w Krajowym Rejestrze Sądowym
W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy zestawione przede wszystkim spółki oparte na prawie handlowym. Są to między innymi spółki jawne, a także spółki z oo oraz komandytowe. Dlatego, jeśli przyszły współpracownik oświadcza, że przedstawia taką spółkę, masz możliwość weryfikacji tej informacji na Krajowym Rejestrze Sądowym. Bardzo łatwo można go znaleźć na stronie www.gov.pl.
Dane, których potrzebujesz w celu wyszukania spółki, to numer REGON lub KRS oraz numer NIP. Jeśli nie posiadasz tych numerów, firmę można wyszukać poprzez jej nazwę i adres siedziby. Jednak ten sposób może spowodować, że nie od razu znajdziemy spółkę, o którą nam chodzi. Wynika to z ich podobnego nazewnictwa.
Informacje, jakie można uzyskać poprzez wyszukanie spółki w tym rejestrze to między innymi forma działalności przedsiębiorcy, data wpisu lub wykreślenia z ewidencji oraz adres siedziby. Aby uzyskać dokładne informacje, można pobrać ze strony raport. W takim raporcie można znaleźć informacje o wielkości kapitału zakładowego, organach, które reprezentują spółkę oraz ilości wspólników, przedmiocie działania firmy, obciążeniach finansowych oraz postępowaniu w razie upadłości i zawieszeniu działalności.
Powyższe informacje można uzyskać w przypadku, gdy spółka nadal istnieje. Jeśli została już wykreślona z rejestru, nie uda nam się uzyskać takich szczegółowych informacji. Baza Krajowego Rejestru Sądowego pozwala nam również sprawdzić, jak wygląda sytuacja ekonomiczna spółki. Do tego celu używa się numeru KRS spółki, którą chcemy sprawdzić.
Ewidencja podmiotów gospodarki
Każdy przedsiębiorca ma przypisany swój własny numer Krajowego Rejestru, który ewidencjonuje podmioty gospodarki narodowej. Prowadzi go GUS. Jest on bardzo przydatny w przypadku, kiedy inne poszukiwania nie przyniosły skutku. Wyszukiwarkę także można znaleźć na stronie www.gov.pl. Aby wyszukać przedsiębiorcę, należy podać numer REGON, NIP oraz KRS przedsiębiorstwa, które nas interesuje.
Istnieją również inne wiarygodne wyszukiwarki podmiotów gospodarczych. Jedną z nich jest Monitor Sądowy i Gospodarczy. Na tej stronie można uzyskać bilanse finansowe firmy. Kolejne to na przykład Biuro Informacji Kredytowej i Gospodarczej oraz Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Niestety dostęp do tych baz często jest płatny. Warto więc najpierw sprawdzić bazy bezpłatne.
Największa baza o działalnościach gospodarczych
Centralna ewidencja informacji jest największą wśród baz, która dostarcza informacji o małych przedsiębiorcach. Firmy te, to ponad 90% wszystkich działalności w Polsce. Każdy, kto chce założyć własną firmę, obowiązkowo musi zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Do sprawdzenia przedsiębiorcy w tej bazie, potrzebne będą podstawowe dane takie jak imię i nazwisko, adres oraz numer REGON i NIP. W przypadku gdy chcemy szybciej odnaleźć interesującą nas firmę, możemy wpisać wszystkie dane, które powinny być dostępne na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Firmy raczej podają je bez problemu. Jeśli dodatkowo zaznaczymy opcję wyszukiwania pozycji wykreślonych, to nawet jeśli firma nie będzie już istniała, będzie to odnotowane w bazie. Dzięki temu można wyszukać wszystkie interesujące nas firmy danego przedsiębiorcy, nawet te już nieistniejące.
Dane, które można uzyskać poprzez wyszukanie przedsiębiorstw w CIDG, to między innymi: data, kiedy działalność została rozpoczęta, adres siedziby firmy, adres e-mail, który jednak może zostać zastrzeżony, informacja o tym, czy przedsiębiorstwo nie jest zawieszone (status) oraz rodzaj prowadzonej działalności. Informacje te pozwolą na ocenę wiarygodności kontrahenta i pomogą w podjęciu decyzji o nawiązaniu współpracy. Warto się z nimi zapoznać, aby ustrzec się przed późniejszymi komplikacjami.