nagłówki

Jak pisać dobre nagłówki, które przyciągną czytelnika i wygenerują ruch na Twojej stronie?

Dobry nagłówek to podstawa każdego tekstu, wpisu, e-maila. Ma on za zadanie zachęcić czytelnika, aby zainteresował się danym wpisem. Treści w internecie jest miliony, a każdy autor tekstu chce zachęcić czytelnika do jego przeczytania. Dlatego dobry nagłówek jest tak istotny. 

Większość z nas skanuje tekst i wyłapuje z niego coś, co przykuje jego uwagę i w to kliknie. Wchodząc, na jakąkolwiek stronę z informacjami lub sięgając po gazetę mamy masę artykułów. Automatycznie wzrokiem śledzimy na szybko, szukając coś, co nas zaciekawi. Nie czytamy wszystkiego, prawda? A co jest tym czymś, co nas zainteresuje? NAGŁÓWEK. 

Dlatego każdy piszący, powinien wiedzieć, jak go dobrze napisać. Pomysłów, którymi się chcemy z wami podzielić, jest wiele. Czytaj dalej.

Nagłówki i ich znaczenie

Nagłówki są wszędzie – rozpoczynają artykuł, wpis na bloga, newslettera e-mail itd. Najlepsze nagłówki zmuszają konsumentów do dalszego czytania. 

Nagłówek musi pokazać czytającemu, że właśnie w TYM tekście znajdzie dokładnie to czego szuka. Nauczymy Cię pisać takie właśnie nagłówki. 

Na początku przyjrzyjmy się niektórym, najlepszym nagłówkom, które pomogą Ci załapać temat i zacząć. 

pisanie tekstów

Photo StockSnap/ pixabay

Najlepsze nagłówki 

Nie raz zapewne kliknąłeś tekst, który skusił Cię nagłówkiem. Albo doczytałeś do końca reklamę wysłaną na maila, ponieważ nagłówek Cię zaciekawił, obiecywał coś, na czym Ci zależy, prawda? Spójrzmy na przykłady niektórych, genialnych nagłówków, które działają w 100%.

 

  • X najlepszych sposobów uzyskania _____ bez_____
  • 10 najlepszych sposobów na szybkie wzbogacenie się bez pracy od 8 do 16. 
  • Dzięki tym 5 sposobom zrzucisz 6 kg zaledwie w 1 miesiąc.
  • Z nami nauczysz się języka, ćwicząc zaledwie 30 minut dziennie w niecałe dwa miesiące.
  • W co zainwestować nie mając dużych pieniędzy i przyniosło niezły wynik finansowy?

 

Zachęcające prawda? 

Ten rodzaj nagłówków, obiecuje coś czytelnikowi, coś, na czym mu zależy, w określonym, krótkim czasie. 

Jednak nie możesz obiecać czegoś, czego nie możesz spełnić, gdyż przyniesie to odwrotny skutek. Lepiej napisać dłuższy termin realizacji, ale prawdziwy. Dotyczy to nie tylko ofert handlowych, ale również artykułów, czy wpisów na blogu. Informacje wszystkie muszą być prawdziwe. W innym wypadku odbiorcy poczują się oszukani. 

Pisząc doskonały nagłówek, skup się na problemie odbiorcy i tego jak to osiągnąć. Na przykład:

  • X najlepszych narzędzi do monitorowania Twoich wydatków
  • 5 najbardziej skutecznych diet, w których nie będziesz się głodzić.
  • Kończą ci się pieniądze? 5 sprawdzonych metod zarobku w domu.
  • Poznaj 3 metody, które pozwolą ci zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie.
  • Dzięki tym 5 metodom zaoszczędzisz ponad 1000 zł rocznie, które możesz przeznaczyć na wakacyjny wyjazd.

itd…

Jest pragnienie i rozwiązanie problemu. 

blog

Phoro Wokandapix/ pixabay

Nagłówki – jak je dobrze pisać?

Poniżej kilka zasad, które pomogą ci łatwo i szybko pisać skuteczne nagłówki. 

Użyj cyfr zamiast słów

Liczby bardziej trafiają do czytelników niż słowa. Jeszcze bardziej przyciągają większe liczby, niż mniejsze. Odbiorca ma wrażenie, że jest większe prawdopodobieństwo, że znajdzie to, czego szuka. Sam oceń który z tych nagłówków jest najlepszy:

„30 sposobów na rozwój bloga”

„6 sposobów na rozwój bloga”

„Metody na rozwój bloga”

 

Numer umieść na początku nagłówka. Z pewnością nagłówek „10 sposobów na szybką sprzedaż mieszkania” jest lepszy niż „Jak szybko sprzedać mieszkanie w 10 krokach”.

Złóż ambitną obietnicę i ją spełnij

Nie ma nic bardziej kuszącego niż obietnica rozwiązania problemu. Chyba że szybka obietnica pozbycia się problemu. 

Może to wyglądać tak:

„Jak zarobić 10 000 miesięcznie na blogu?”

Naucz ludzi czegoś nowego

Ludzie lubią uczyć się nowych rzeczy, zdobywać ciekawą dla nich wiedzę. Dlatego nagłówki zawierające takie określenia, jak na przykład: „Zrób to sam”, „Przewodnik dla początkujących”, „Wszystko, co musisz wiedzieć o…” itp. doskonale działają. 

janeb13/ pixabay

writing

Użyj ciekawych przymiotników

„5 podstawowych wskazówek” brzmi lepiej niż „5 wskazówek”, „Niepowtarzalne fakty na temat” od „Fakty na temat”, „Niecodzienne znalezisko w… „, od „Znalezisko w …” itd. Sam widzisz różnicę, prawda? 

Zadawaj pytanie

Zadaj pytanie w nagłówku. Ludzie będą ciekawi odpowiedzi. Będą również wiedzieli, co konkretnie znajdą w tekście. 

„Jak szybko schudnąć?”, „Jak zaoszczędzić pieniądze na codziennych zakupach?”, „Jak usunąć plamy po kawie z dywanu?” itd. Alternatywą (gorszą) do tych nagłówków a mówiące o tym samym będą: „Metody na szczupłą sylwetkę”, „Usuwanie plam z kawy”. Które są lepsze według Ciebie? 

W nagłówku nie może zabraknąć słowa kluczowego

Pamiętaj również o umieszczaniu w nagłówku słowa kluczowego, zwłaszcza w nagłówku wyższego rzędu H1, H2, H3. Oczywiście nie w każdym nagłówku musisz je umieszczać, ale w najważniejszym, czyli H1 koniecznie. 

Podsumowanie

Sposobów na dobre nagłówki jest kilka. W artykule tym przedstawiliśmy jedynie parę zasad. W kolejnym artykule znajdziesz konkretne przykłady nagłówków, które będziesz mógł dowolnie zmieniać i dopasować do swoich potrzeb. Pamiętaj, że nagłówek ma wielką moc i to dzięki niemu możesz przekonać odbiorców swoją ofertą czy wpisem, artykułem. Dlatego warto poznać kilka technik pisania dobrych, chwytliwych nagłówków.