nazwa firmy

Jak stworzyć dobrą nazwę firmy? Garść inspirujących porad

Myślisz o założeniu firmy? Już wiesz, jak załatwić wszelkie formalności, wiesz jaki profil działalności będzie miała, ale… No właśnie… Jak będzie się nazywała? Nazwa firmy nie jednemu nowemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Dlaczego? Firm na rynku jest sporo i wiele nazw, jest już zajętych, wymyślonych. Chcemy, aby nazwa naszej firmy była wyjątkowa, kojarzona tylko z nami, a zarazem oddawała profil jej działania. Najłatwiej utworzyć jest nazwę działalności znanego fachu, np. Stomatologia Jan Nowak. I po sprawie. Gorzej jest, gdy Twoja firma ma popularny profil działania, np. sklep obuwniczy. Tu może być ciężej. Same buty? Kiepsko? Nie raz pewnie widziałeś sklepu o nazwach „kozaczek”, albo „Pantofelek”. Ty chciałbyś się wyróżnić. W artykule tym przeczytasz kilka rad, jak utworzyć dobrą nazwę swojej firmy. Trafną, a przy tym wyjątkową. 

Wielokrotnie słyszymy od innych przedsiębiorców, że największym problemem przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, było wymyślenie jej nazwy. Postaramy się, aby Tobie poszło łatwiej!

nazwa firmy

Photo Foundry/ pixabay

Nazwa firmy, a pozycja firmy na rynku

Nazwa odgrywa kluczową rolę w pozycji Twojej firmy na rynku. Zamiast tracić czas na wyjaśnianie, na czym polega Twój biznes, możesz to zawrzeć w nazwie. To właśnie nazwa może przekazać pozytywne wartości i cel Twojej firmy z kilka mikrosekund. Może to być na przykład bardzo znane od pokoleń nazwisko. Nazwa Twojej firmy nie musi być zbyt skomplikowana ani nawet opisowa. Zamiast tego musi zasugerować, do jakiej branży, lub do jakich potrzeb jest skierowana. Przykładem może być PayPal lub Shopity.  Kiedy usłyszysz słowo PayPal, możesz łatwo zgadnąć, że firma ma coś wspólnego z płatnością, a słysząc Shopify, wiesz, że to coś wspólnego z zakupami. 

Oryginalność

Upewnij się, że nazwa Twojej firmy jest oryginalna! To słyszy chyba każdy. Wydaje się, że ludzie wierzą, że posiadanie unikalnej marki będzie w jakiś sposób lepiej współbrzmieć z odbiorcami niż cokolwiek innego. Rozumiemy logikę, która za tym stoi, oczywiście bycie wyjątkowym pomaga wyróżnić się z tłumu, ale tak naprawdę nie do końca działa w ten sposób, jeśli chodzi o nazwanie Twojej firmy. Jeśli wykażesz się solidnością, a Twoje usługi będą polecane, nieważne czy nazwa firmy jest oryginalna. Ludzi mimo to będą do ciebie wracać. Więc nie zaprzątaj sobie bardzo głowy wyjątkowością nazwy. 

Zrób burzę mózgów

Weź kartkę i zapisz wszystkie słowa kojarzące się z Twoją firmą. Zacznij od wszystkich słów kojarzących się z działalnością firmy. Jeśli np. są to ubrania, zapisz, na przykład – ubrania, ciuszek, bawełna, wełna, moda, piękno, wygoda… Propozycji jest masa. Następnie zapisz bardziej osobiste spostrzeżenia – może to być Twoje imię, nazwisko, imię kogoś z rodziny, możesz połączyć części imion, albo użyć w nazwie pierwszych liter imion. Wypisz również miejscowość oraz ewentualnie atrakcje kojarzące się  z miastem. Popatrz na wszystkie wypisane słowa, łącz je, baw się, przetłumacz na inne języki. Na pewno wpadnie ci coś fajnego do głowy. 

burza mózgów

Photo Peggychoucair/ pixabay

Zaproponuj wartość marki

Zastanów się nad wartością oferowanych usług. Co dają drugiemu człowiekowi. Być może jesteś producentem ubrań dla sportowców i powiedzmy, mają za zadanie poprawę ruchów, zmniejszenie tarcia, elastyczność. Poprowadź burzę mózgów nawiązujących do tego. Wypisz słowa takie jak np. prędkość, technika, elastyczność, zawodowiec, olimpiada, jakość, prędkość, moc, siła, sport. Być może wymyślisz w ten sposób hasło przewodnie Twojej firmy, które będzie doskonałą reklamą. 

Jaka jest właściwa nazwa dla Twojego biznesu?

Już masz garść pomysłów. Zastanów się teraz, jaka nazwa firmy będzie najbardziej odpowiednia. Spoglądając na zapisane propozycje, odpowiedz sobie na kilka pytań: 

  • Jak nazwa wyjaśnia wartości firmy?
  • Czy nazwa sugeruje profil działalności?
  • Jak nazwa ma się do Twojej oferty?
  • Czy jest łatwa do zapamiętania?
  • Czy nawiązuje do Twojej historii, historii miasta, miejsca gdzie jest? 

Dopasuj nazwy do poszczególnych pytań i zobacz, która nazwa najczęściej się powtarza. Masz to ! 

pytania

Photo Peggychoucair/ pixabay

Sprawdź dostępność strony

W obecnych czasach bardzo ważna jest również strona www, na której zaprezentujesz swoje usługi i ułatwisz kontakt z firmą klientowi. Ważne jest, aby domena była wolna, dla twojej nazwy. Warto pomyśleć nad domeną kończąca się na  – pl, – com, – eu, – com.pl. Dlatego jeśli masz już kilka propozycji, sprawdź dostępność domeny, czy masz szansę założyć stronę, która nazywa się jak Twoja firma, ewentualnie nazwa plus ewentualnie twoje nazwisko, miasto, dzielnica, skrót. 

Wybranie nazwy firmy nie jest łatwe, ale dzięki powyższym poradom mamy nadzieję, że nie będzie to już takie bardzo trudne. Wybierz nazwę, która będzie wzbudzała zaufanie i nakieruje klienta na działalność firmy. Dobrze także jeżeli nie będzie zbyt długa i skomplikowana. Powodzenia!