Nazwa firmy

Jak stworzyć nazwę firmy?

Pasja. Energia. Odwaga. To jest to, czego potrzeba, aby rozpocząć nowy biznes. Masz świetny pomysł na biznes, zacząłeś przygotowywać plan i masz na myśli potencjalną bazę klientów. Jesteś (prawie) gotowy, aby to zrobić.

Brakuje tylko jednej rzeczy? Świetna, chwytliwa nazwa.

Dobra nazwa firmy powinna odzwierciedlać poczucie Twojej marki. To powinno być niezapomniane. Powinna przypominać pracownikom i kontrahentom, dlaczego robisz to, co robisz.

Możesz zapłacić agencji nadającej nazwy setki złoty za znalezienie nazwy, która jest nowa, modna, związana z branżą, zapadająca w pamięć i nieoznaczona znakiem towarowym. Ale dopiero zaczynasz i masz inne priorytety … zamiast płacić komuś za nazwanie Twojej firmy, spróbuj samodzielnie zainspirować się (to nic nie kosztuje!).

W tym artykule podamy kilka cennych wskazówek, jak wymyślić świetną nazwę firmy. A przy tym zaoszczędzić pieniądze. Do dzieła. 

1. Używaj akronimów

Wiele dużych firm używa akronimów zamiast pełnych nazw – łatwiej je zapamiętać. Przykładem może być BBC, czy KFC. 

2. Twórz mash-upy

Pomyśl o dwóch lub trzech słowach, które mają znaczenie dla Ciebie i Twojej firmy. Czy można je w jakiś sposób łączyć – w części lub w całości? Niektóre przykłady to TripAdvisor, Evernote (od „forever” i „note”) oraz Netflix („internet” i „flicks”).

3. Czerp inspirację z mitologii i literatury

Nike to jedna z najbardziej znanych marek … a w mitologii greckiej jest boginią zwycięstwa. Inne znane firmy, takie jak Oracle, Mars, również mają mitologiczne nazwy. Przeprowadź badania i zobacz, czy istnieje mitologiczna postać, która ma znaczenie dla Twojej firmy.

4. Używaj obcych słów

Włączenie języka obcego może sprawić, że Twoja firma będzie wydawać się egzotyczna … i zapadająca w pamięć potencjalnym klientom. Może to salon fryzjerski o francuskiej nazwie lub herbaciarnia o nazwie japońskiej.

słownik

Photo libellule789/ pixabay

5. Użyj własnego imienia

To Twoja firma … dlaczego nie dołączyć własnego nazwiska? Wiele znanych marek używa nazwy twórcy, na przykład Boeing (nazwany na cześć założyciela Williama Boeinga).

6. Spójrz na mapę

Zainspiruj się światem – słyszałeś o Amazon, gigantycznej sprzedaży internetowej? Nazwa pochodzi od największej rzeki na świecie.

7. Wymieszaj rzeczy

Spróbuj połączyć cyfry, część swojego nazwiska z częścią swojego miasta. Pobaw się w różne mieszania i zobacz, czy coś wyszło fajnego. Weźmy na przykład IKEA: ta nazwa pochodzi od nazwiska założyciela Ingvara Kamprada i jego rodzinnego miasta Elmtaryd Agunnaryd.

8. Partner z inną firmą

Niezależnie od tego, czy współpracujesz z innym przedsiębiorcą, czy łączysz się z inną firmą, połącz elementy obu nazw, aby utworzyć nową. Kiedy Twentieth Century Pictures i Fox Film Corporation połączyły się, stały się po prostu 20th Century Fox.

9. Wykorzystaj pseudonimy

Czy przez całe życie znany byłeś jako „Alik”? Użyj tego jako nazwy swojej firmy, aby nadać mu osobisty charakter. Użyj imienia lub pseudonimu swojego dziecka jako sentymentalnej (i wpływowej) marki. W końcu Mercedes został nazwany na cześć córki założyciela.

10. Wykorzystaj opis

Kiedy myślisz o swojej firmie, jakie słowa najlepiej ją opisują? Zapisz wszystkie opcje i wyobraź sobie, jak te słowa pasują do Twojego nowego logo lub banera. Zastanów się nad 7-Eleven: nazwa natychmiast mówi Ci, co jest specjalnego w ich firmie (są otwarte codziennie od 7:00 do 23:00).

nazwy

Photo geralt/ pixabay

11. Użyj łaciny

Może myślisz, że łacina to język starożytny i niepotrzebny. Jednak język ten jest doskonały do tworzenia nazw. Nazwy Acer czy Volvo pochodzą właśnie z  łaciny. Pierwsza nazwa oznacza „ostry”, „sprawny”, a druga „toczę się”.

12. Spójrz na swój produkt pod innym kątem

Odsuń się od swojego produktu i zobacz, czy przypomina Ci coś innego … np. Telefon, który wygląda jak Blackberry. Może zakładasz firmę kosmetyczną i zauważysz, że Twoje palety do makijażu wyglądają jak kwiaty. Dlaczego nie użyć tego w nazwie marki?

13. Skracaj

Świetna nazwa firmy nie powinna być zbyt długa. Jeśli jest jakieś słowo lub fraza, które ma dla Ciebie silne znaczenie, pomyśl o wykorzystaniu jego części w nazwie Twojej marki. Weźmy na przykład firmę Cisco, która została zainspirowana miejscem jej powstania, San Francisco.

14. Popraw pisownię

Usuń lub dodaj literę albo całkowicie zmień pisownię dobrze znanego słowa, aby nazwa Twojej firmy była bardziej przyciągającą uwagę. Weźmy na przykład Flickr i Tumblr – marki te porzuciły „e” na końcu, aby stworzyć zwięzłe, przyciągające wzrok nazwy. A może wybierz słowo, które jest niezbędne dla Twojej firmy i wymyśl nowy sposób zapisywania go, tak jak zrobił to Reebok – inspiracją dla sportowej marki było słowo „rhebok”, afrykańska antylopa.

nazwa firmy

Photo Fotownetrza/ pixabay

15. Opowiedz swoją historię

Czy Twoja firma ma za sobą świetną historię? Dlaczego nie podać tego nazwą swojej firmy? W ten sposób narodziły się nazwiska takie jak Virgin (sposób, w jaki założyciele mówią, że są zupełnie nowi w branży).

16. Wybierz słowo ze słownika

Jeśli żaden z tych pomysłów jeszcze Cię nie zainspirował, weź losowe słowo z książki lub słownika. Kto wie, może to będzie akurat w strzał w dziesiątkę. 

 

Po wybraniu idealnej nazwy firmy czas podjąć działanie. Przede wszystkim upewnij się, że nazwa jest dostępna, czyli jest nieużyta, a tym bardziej niezastrzeżona. Jeśli Twoja nazwa jest całkowicie unikalna, zabezpiecz pasującą nazwę domeny, skonfiguruj Instagram i pomyśl o znaku towarowym.