tworzenie treści na bloga

Jak szybko wymyślić temat wpisu na bloga? Szybkie sztuczki cz. 1

Prowadzisz już bloga, albo planujesz to dopiero zrobić, jednak zastanawiasz się jakie treści tam umieszczać, aby ludzie chętnie to czytali. Jeśli jesteś już od jakiegoś czasu w sieci, zapewne masz już grono odbiorców, ale i tak zastanawiasz się pewnie nad nowymi pomysłami na treści blogowe. Jeśli jesteś nowy, sprawa robi się jeszcze trudniejsza, ponieważ chcesz pozyskać czytelników, przekonać ich w jakiś sposób, aby wrócili na Twojego bloga. Warto więc pisać to, co ludzi będą chcieli czytać. Oto kilka sztuczek, jak szybko wymyślić takie tematy, które ludzie z chęcią przeczytają. 

Jeśli prowadzisz bloga tematycznego (np. o wędkowaniu), zamieszczasz zapewne treści poradnikowe, jak metody łowienia, kiedy dane ryby można łowić, a kiedy nie itp. Jednak kiedyś pomysły mogą się skończyć, dlatego warto wiedzieć, skąd czerpać inspirację na nowe tematy. W tym artykule poznasz kilka trików, jak szybko wymyślić kolejny temat na ciekawy wpis blogowy. 

blogerka

Photo Deeezy/ pixabay

Jak wymyślić kilka tematów na bloga w parę minut?

Aby wymyślać bezproblemowo temat za tematem, potrzebujesz SYSTEMU. Niedoświadczeni blogerzy, piszą z reguły wyłącznie to, o czym sami wiedzą, co jest ich pasją, pracą, codziennością. Jest to dobre, ponieważ dzielisz się wiedzą z innymi i na pewno wiesz, o czym piszesz. Jednak działa to do czasu, ponieważ nadejdzie chwila, że wyczerpiesz pomysły na tematy. I wtedy właśnie potrzebujesz systemu. 

Przede wszystkim chodzi o to, że większość czytelników odwiedza Twoją stronę w poszukiwaniu znalezienia rozwiązania ich problemu, poszerzenia wiedzy na dany temat. Dlatego najlepsi blogerzy zaspokajają potrzeby czytelników. 

Zobacz, jak działa ten magiczny SYSTEM czerpania pomysłów na nowe treści. 

Dowiedz się, czego szukają czytelnicy i daj im to

Musisz wiedzieć, jakich tematów szukają internauci. Załóżmy, że prowadzisz bloga technicznego. Twoi czytelnicy będą zapewne szukać recenzji produktów, porównania ich w innymi podobnymi produktami, będą chcieli przeczytać o nowych gadżetach, aplikacjach. Powiedzmy, na rynku pojawił się nowy telefon Apple. Przychodzi ci pomysł, aby napisać o tych telefonach. 

Planer słów kluczowych

Z pomocą przyjdzie tu jeden z wielu planer słów kluczowych. W internecie znajdziesz darmowe opcje lub płatnew (Planer w Google Ads, SEMSTORM, Senuto, Ubersuggest). Również znajdziesz je w sklepie Google, w formie aplikacji (Keyword Reaserch Tool).

Wyniki ogólnie są podobne w każdej aplikacji, gdyż wyniki są podawane na podstawie analizy Google. 

Przykład użycia:

Wracając do pisania artykułu. Wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „Telefony Apple”. W niektórych aplikacjach jest możliwość ustawienia kraju, w jakim chcemy poznać wyniki, więc ustawiamy Polska. 

W wyszukiwarce wyskakują nam wyniki:

słowa kluczowe

Jak widzisz mamy przykładowe frazy oraz analizę, na którą składa się kilka elementów:

VOLUME – średnia miesięczna wyszukiwań

CPC – średni koszt kliknięcia reklamy Google

PD – konkurencja w płatnym wyszukiwaniu

SD – konkurencja w wyszukiwaniu organicznym

Szukając słów kluczowych do treści, skup się na tych, które charakteryzują się dużą liczbą wyświetleń, wysokim CPC oraz niskim SP.

W ten sposób będziesz wiedział jakie frazy warto użyć w tekście, dzięki czemu zrobisz mini plan an artykuł. 

Wymyślamy pomysł wpisu na bloga

W niektórych wyszukiwarkach słów kluczowych (np. na Ubersuggest) istnieje coś takiego jak „Pomysł na treści”. W ten sposób wyszukasz informację o tytułach wpisów (wraz z linkami), które zawierają wpisaną przez ciebie frazę. W ten sposób możesz się zainspirować tematyką wpisów i zrobić to lepiej. Na przykład piszesz o zaletach telefonu Samsung. Znajdziesz w podpowiedziach 5 zalet telefonów Samsung – Ty napisz o 10 zaletach. 

słowa kluczowe program

Jak widzisz, pomysł na wpis może przyjść, łatwiej niż myślisz. Jeśli temat jest dość popularny (wspomniane telefony Apple), możesz łatwo się zainspirować, szukając słów kluczowych. Jednak wiele tematów już zostało napisane, dlatego będziesz musiał trochę pomyśleć, zanim trafisz we właściwy temat, jednak z pewnością te narzędzia ułatwią Ci pracę. 

A ci jeśli tworzysz bloga w niszowej branży lub bardzo specjalistycznej? O tym przeczytasz w kolejnej części – „Jak szybko wymyślić temat wpisu na bloga? Szybkie sztuczki cz. 2″