Jak szybko wymyślić temat wpisu na bloga? Szybkie sztuczki cz. 2
W poprzednim wpisie „Jak szybko wymyślić temat wpisu na bloga? Szybkie sztuczki cz. 1” podpowiedzieliśmy jak szybko wymyślić temat wpisu na podstawie słowa kluczowego, dość popularnej fraz i zagadnienia. W tej części zajmiemy się innym sposobem na wymyślenie treści w niszowej, albo bardziej specjalistycznej branży. Jednak sposoby te możesz wykorzystać również w bardziej popularnych tematach.
Wymyślanie tematów niszowych branż
Jeśli chcesz napisać o czymś, co nie jest tak popularne jak telefony Apple czy Samsung, również możesz w miarę szybko wymyślić tematy wpisów, używając pewnej sztuczki.
Skorzystaj ze spisów treści publikacji i książek
Jest to doskonały sposób na wymyślenie wielu pomysłów na wpisy blogowe poradnikowe, czy branżowe.
Na przykład prowadzisz biuro nieruchomości. Szukasz tematów do omówienia, ale nie wiesz, o czym napisać. Jak znaleźć szybko pomysły na tematy?
- Wejdź w wyszukiwarkę www.google.pl
- Wpisujesz w wyszukiwarkę „nieruchomości spis treści”
- Wyskakują ci różne pozycje z książek, w których dostępny jest spis treści online.
Przeglądasz je po kolei i inspirujesz się tematami. Już masz masę pomysłów na wpisy, prawda? Proste, szybkie i przyjemne. Możesz to praktykować zawsze i w każdej tematyce. Znajdź odpowiednią książkę, spójrz na tematy, zapisz je i zabierz się do pracy!
Stwórz te tematy na nowo, po Twojemu. Omów je we własny sposób. Nie czytaj tej książki, skąd zaczerpnąłeś pomysły, ponieważ zwiększy to prawdopodobieństwo plagiatu. Spis treści ma Cię tylko zainspirować do pomysłów na kolejne wpisy.
Zapytaj czytelników, o czym chcą przeczytać
Kolejnym bardzo dobrym i skutecznym pomysłem jest zapytanie wprost czytelników, o czym chcieliby przeczytać, jakich treści im brakuje, z czym mają największy problem. Możesz poprosić o to na profilu w mediach społecznościowych, lub stworzyć ankietę na stronie www, lub e Social Mediach. Ankieta jest dość zamkniętą formą, gdyż dajesz różne propozycje, komentarze pod postem są bardziej otwarte, czytelnicy sami poddają tematy.
Tworząc ankietę daj kilka propzycji – maksymalnie 5-8. Zbyt duża ilość tematów nie da ci zbyt jasnego komunikatu, gdyż głosy bardziej się rozłożą. Skup się na tym co najważniejsze.
Ankieta ma być czytelna i zrozumiała. Podaj po prostu konkretne tematy, lub ogólne zagadnienia. Poszczególne propozycje muszą się różnić, nie mogą być podobne, bo czytelnik może nie wiedzieć co wybrać. Daj przykłady z różnych zagadnień.
Zapytaj zespół wsparcia, o co pytają klienci
Jeżeli piszesz teksty blogowe, czy na stronę dla dużej formy, która ma kontakt z klientami, skontaktuj się z pomocą techniczną. Zapytaj, z czym osoby dzwoniące, piszące mają problem, jakie mają pytania. Zanotuj odpowiedzi i pomyśl nad tematami, które rozwiążą ich problemy.
Pisząc teksty, np. dla kancelarii prawniczej również zapytaj prawnika, z czym do niego zgłaszają się osoby, z jakimi problemami i na podstawie tej wiedzy twórz nowe pomysły na wpisy.
Jak widzisz pomysły na wpisy, możesz znaleźć w parę minut. Kiedy zbierzesz pomysły, już od Twojej kreatywności zależy jaki tekst powstanie. Być może podczas pisania, wpadnie ci kilka nowych pomysłów, które możesz potem podlinkować do tekstu bazowego. Możesz korzystać z jednej opcji szukania tematów, lub możesz je dowolnie mieszać. Mamy nadzieję, że te kilka podpowiedzi znacznie ułatwią Ci pracę.