sprzedaż

Jak zwiększyć sprzedaż w okresie świątecznym?

Gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze, pomału wkraczamy w okres przedświąteczny. W sklepach coraz liczniej pojawiają się dekoracje i artykuły świąteczne, a z głośników wybrzmiewają świąteczne dźwięki. Boże Narodzenie to magiczny czas, pełen życzliwości, łagodzenia sporów, dawania prezentów. To również doskonały czas dla firm. Świąteczne kampanie reklamowe są bardzo popularne. Warto więc przemyśleć jak kampania taka powinna wyglądać, aby przyciągnąć klienta. Konkurencja jest naprawdę spora. W artykule przedstawiamy kilka pomysłów jak przyciągnąć klienta, a tym samym zwiększyć sprzedaż. 

Zdefiniuj cele i zaplanuj strategię

 

Cele są tym, co pozwala nam się rozwijać. Pokazują nam, co chcemy osiągnąć naszymi działaniami i w jakim chcemy kierunku podążać. Bez określenia celu Twoja marka, czy firma nie osiągnie większej sprzedaży w tym szczególnym okresie. Z reguły celem jest określenie minimalnego zysku, jaki chcemy uzyskać, sprzedając produkty i usługi. Po sprecyzowaniu celu czas na obmyślenie strategii, która nam pozwoli go osiągnąć. W dobie pandemii wielu z nas przeszło na home office. Ludzie siedzą przed komputerem, a w czasie wolnym przeglądają media społecznościowe, czytają wiadomości. W związku z tym bardzo ważne jest zrobienie kampanii internetowej, pokazania się w sieci, zaprezentowanie swoich usług i produktów. 

Dostosuj opakownie

 

Opakowanie produktu to pierwsza rzecz, na co potencjalny klient zwraca uwagę. Warto więc o nie zadbać i zmienić je na świąteczne. Możesz całkowicie zmienić szatę graficzną opakowania, jednak lepszym rozwiązaniem jest wykonanie świątecznych pudełek i zapakowanie w nie produkty. Możesz w ten sposób tworzyć fajne zestawy prezentowe. Świąteczne, ładne opakowanie może być wygodne dla klientów, ponieważ może wyeliminować problem pakowania prezentu. 

prezent

Photo by neelam279/ Pixabay

 

Używaj powiadomień push w przeglądarce

 

To świetny czas, aby na swojej stronie internetowej zainstalować wiadomości push. Powiadomienia push to bezpośredni kontakt z klientem i subskrybentami. Dzięki nim poinformujesz ich o błyskawicznej wyprzedaży, kończącej się promocji, kodach rabatowych. Jednak pamiętaj, aby wiadomości te nie były zbyt nachalne i nie przeszkadzały w przeglądaniu strony. Może to przynieść odwrotny skutek. 

 

Utwórz cyfrowy katalog

 

W dobie internetu i komputeryzacji rzadko kto korzysta z drukowanych katalogów (nawet IKEA z nich zrezygnowała w ostatnim czasie, kończąc pewną epokę). Warto więc pomyśleć o zdigitalizowaniu katalogu i stworzeniu go w formie PDF lub innej. Link do pobrania cyfrowego katalogu możesz zamieścić na witrynie internetowej. Zaoszczędzisz pieniądze na drukowaniu katalogu i dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów, bo każdy będzie mógł go przejrzeć. W takim katalogu najważniejsze są zdjęcia, więc warto zadbać o ich najwyższą jakość. Dobrą opcją jest możliwość ich powiększania, aby szczegółowo klient mógł zobaczyć dany produkt. 

katalog

Photo by kaboompics/ Pixabay

 

Pamiętaj o remarketingu

 

Każdy z nas ma z nim do czynienia, jednak większość nie ma pojęcia, że tak się on nazywa. Zauważ, że często jest tak, że po wyszukaniu jakiegoś produkty, czy hasła, na kolejnych przeglądanych stronach pojawiają się nam reklamy o tym produkcie. Często są tam linki, gdzie możemy ten produkt kupić. To jest właśnie remarketing. To także przypomnienie na maila o nieopłaconym koszyku (gdy klient się jeszcze zastanawia). Innym przykładem remarketingu jest wyświetlanie klientom przedmiotów uzupełniających, do tych, które już zakupili. Jak widzisz, możliwości jest wiele, a korzyści mogą być duże. 

 

Połącz siły z inną firmą, producentem

Warto powiązać swoje produkty z produktami innych firm. Korzyści będziecie mieć oboje. O co chodzi? Jeżeli prowadzisz np. sklep z herbatą i kawą, klienci mogą również potrzebować dobrego zaparzacza czy nowego ekspresu. Warto więc poszerzyć swoją ofertę o te właśnie produkty. Sprzedawca tych produktów, może polecać wasze. Czerpiecie obopólną korzyść. Możecie pomyśleć również o fajnym zestawie prezentowym. Poszukaj lokalnych rzemieślników, produkujących, np. ręcznie malowane filiżanki. 

rzemielśnik

Photo by satynek/ Pixabay

 

Zadbaj o stałych klientów

Każdy chce się czuć ważny i wyjątkowy. Wyślij do stałych klientów życzenia świąteczne. Do życzeń możesz dołączyć bon rabatowy przeznaczony wyłącznie dla stałych klientów. Na pewno sprawi im to radość, poczują się docenieni i z chęcią wrócą na zakupy. Jak nie teraz, to na pewno w przyszłości. 

 

Ustal ostateczną datę zakupów, aby produkty trafiły przed świętami

Nic nie ma gorszego niż spóźniony prezent. Zadbaj o to, aby klienci mieli pewność, że ich prezenty dotrą na czas. Kurierzy są w tym okresie przeciążeni i mimo zatrudnienia dodatkowych ludzi nadal mają masę pracy. Warto więc dowiedzieć się u lokalnego dostawcy ile trwa wysyłka, aby móc ustalić ostateczną datę zamówienia. Zmobilizuje to również klientów do zrobienia zakupów. 

kalendarz

Photo by Maem/ Pixabay

 

Oferuj bezpłatną wysyłkę. Przy dużych zamówieniach dodaj mały gadżet.

 

Jeżeli chcesz, aby klienci wrócili po świętach, zadbaj o nich już teraz. Do większych wysyłek, na większą kwotę dodaj opcje bezpłatnej wysyłki. Najlepiej do każdej paczki (lub do większego zamówienia), dodaj gadżet z logiem firmy. Może to być nawet długopis. Klient chętnie wróci, ponieważ ludzie lubią prezenty. 

 

Utwórz przewodnik po prezentach

 

Wiele osób ma problem ze znalezieniem dobrego prezentu. Pomyśl nad przewodnikiem po prezentach. Połącz produkty w pary, lub pogrupuj je wiekowo, np. Prezenty dla nastolatka, Prezenty dla Pani domu. Wymień różne możliwości. Często klienci, widząc takie zestawienie, kupują więcej rzeczy, niż zamierzali. 

 

Podsumowanie

Jak widzisz, pomysłów na zwiększenie obrotów w czasie świąt jest wiele. Możesz je wykorzystać nie tylko w tym okresie, ale kiedy tylko chcesz. Okazji do działań marketingowych jest wiele:

 

  • Walentynki
  • Święta Wielkanocne
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
  • Dzień Ojca
  • Halloween
  • Mikołajki
  • Święta Bożego Narodzenia