dysk do laptopa

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Współczesna technologia często zaskakuje nas różnymi udogodnieniami. Jednym z nich jest dysk SSD, który jest typem dysku półprzewodnikowego, a jego działanie jest oparte na pamięci flash. Dzięki temu urządzeniu możemy uzyskać o wiele większą szybkość zapisu i odczytu. Sprawia on również, że nasz system operacyjny szybciej się uruchamia, a także szybciej ładują się aplikacje lub gry. Kolejną ważną zaletą tego dysku jest to, że wpływa on na oszczędność baterii. Posiada tylko jedną wadę, poprzez ograniczony cykl zapisów zużywa pamięci flash, co wpływa na jego żywotność.

Ważne jest, żeby dysk SSD dopasować do własnych preferencji i wybrać odpowiednią wielkość. Gdy przechowujesz dużą ilość plików, skup się na dyskach o większej pojemności i korzystniejszych parametrach odczytu.

dysk

Photo virnuls/ pixabay

Jak dobrać dysk do laptopa?

 

Aby dysk SSD został jak najlepiej dobrany do laptopa, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Określają one specyfikację danego dysku. Jest to ważne, ponieważ nie zawsze każdy element będzie odpowiedni do każdego laptopa. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, jak bardzo dysk będzie kompatybilny pod kątem połączenia oraz mocy. Niestety, jeśli nieodpowiednio dobierze się produkt, jest duża możliwość, że podczas jego użytkowania będą występowały poważne usterki.

Prędkość zapisu i odczytu

 

Wybierając dysk, bardzo ważną kwestią są jego parametry, dzięki którym dysk dobrze pracuje. W dyskach SSD istotna jest prędkość zapisu oraz odczytu. Na rynku, do wyboru są między innymi dwa warianty. Pierwszy z nich to dysk SSD SAT, który ma średnią szybkość zapisu i odczytu danych. Na szczęście szybkość ta zależy również od dodatkowych parametrów w komputerze, a także wielkości, jaką ma sam dysk. Drugi to SSD M.2 PCle, o wiele szybszej możliwości zapisu i odczytu. Pozwala on na wykonywanie kilka poleceń naraz i nadaje się najbardziej dla fanów gier komputerowych.

Pojemność dysku SSD

 

Pojemności dysków SSD są różne, wszystko zależy od tego, do jakich zadań dysk będzie wykorzystywany. Sprzęt do pracy biurowej nie będzie wymagał dysku o dużej pojemności, wystarczy na przykład 120 GD. Wartość ta pozwoli na swobodną pracę w programach nad edycją tekstów. Jednak, gdy potrzebujesz przechować większą ilość plików, zdecydowanie lepszym wyborem będzie 500 GB. Taka wartość będzie odpowiednia dla laptopów gamingowych, a także przy pracy nad projektami graficznymi. Zapewni ona bardzo wysoką wydajność pracy, ale też będzie się wiązała z wysokimi kosztami. W ofercie różnych sklepów można znaleźć także dysk o wielkości 240 GB, który pozwala na efektywne zapisywanie na nim muzyki oraz zdjęć, a nawet zapisanie paru gier czy aplikacji.

laptop

Photo Pexels/pixabay

Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?

 

Istnieją dwa rodzaje dysków SSD, tradycyjny oraz zewnętrzny. Rodzaje uzależniają sposób, w jaki dysk zostanie podłączony do sprzętu. Dysk zewnętrzny jest łatwiejszy w podłączeniu, ponieważ można to zrobić za pomocą umieszczenia odpowiedniego kabla oraz użyciu interfejsu USB. Dysk tak zainstalowany od razu jest gotowy do pracy. Natomiast dysk tradycyjny musi zostać zamontowany przez specjalistę, który najpierw urządzenie otworzy, a później umieści w nim pamięć. Na stronach internetowych znajduje się mnóstwo poradników, które nakierują nas, jak zrobić to samemu, jeśli z pomocy fachowca nie zechcemy skorzystać.

Zalety dysku SSD

 

Dzięki zainstalowanemu dyskowi SSD zwiększa się szybkość transmisji danych. Wpływa to oczywiście na lepszą pracę naszego komputera. Lepiej się na nim pracuje oraz jest on bardziej wydajny. Dużą zaletą tych dysków jest także ich odporność na uszkodzenia oraz bardzo cicha praca. Także ich oszczędność energii sprawi, że czas użytkowania sprzętu bez ładowania, wydłuży się. Dysk działa tak samo sprawnie w każdym rodzaju urządzenia, niezależnie od jego marki oraz własnych parametrów komputera.