automaty sprzedające

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu automatu vendingowego?

Decyzja o zakupie automatu vendingowego nie zawsze jest łatwa. Trudno z góry przewidzieć, jakie zyski przyniesie sprzedaż, dlatego wiele firm chce z góry ograniczać koszty. Można to zrobić poprzez skorzystanie z oferty sprzedaży sprzętu używanego. Aby inwestycja była opłacalna, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Wygląd i stan techniczny

Automat vendingowy ma za zadanie zachęcać do zakupu produktów. Nie może być utrzymany w złym stanie, nie powinien też wyglądać mało estetycznie. Może mieć natomiast nietypowy wygląd, dlatego podczas zakupu niekoniecznie trzeba kierować się datą produkcji urządzenia. Automat powinien być jednak sprawny i w stanie technicznym, który nie wymaga częstych napraw lub prac konserwacyjnych. Trzeba pamiętać, że każdy przestój w pracy to przerwa w dochodach firmy.

Sprawdzenie w działaniu

Weryfikacja stanu technicznego powinna polegać na sprawdzeniu działania wszystkich ważnych mechanizmów, w tym wrzutnika monet oraz innych wbudowanych systemów płatności. Warto zwrócić uwagę na kompresor, który nie powinien mieć przecieków. Automat vendingowy utrzymany w dobrym stanie to gwarancja utrzymania stabilnych dochodów. W przypadku braków lub uszkodzeń należy sprawdzić, jaki jest koszt naprawy i negocjować cenę zakupu urządzenia. Należy pamiętać, że części zamienne można dużo łatwiej dobrać do urządzeń znanych producentów, takich jak Saeco czy FAS.

Lokalizacja i bezpieczeństwo

Podczas zakupu trzeba od razu zastanowić się nad miejscem, w którym automat vendingowy ma stanąć. Lokalizacja jest istotna z punktu widzenia rodzaju asortymentu. Będzie miała bezpośredni wpływ na obroty, dlatego warto sprawdzić otoczenie, w którym stanie urządzenie. Powinno się wyróżniać i wzbudzać pozytywne zainteresowanie. Trzeba również zwrócić uwagę na poziom bezpieczeństwa. Jeżeli w okolicy znajduje się monitoring, istnieje dużo mniejsza szansa, że automat zostanie zniszczony w akcie wandalizmu.

Aby automat vendingowy przynosił dochody, musi być umieszczony w miejscu, gdzie przebywa duża ilość ludzi. W tym samym miejscu może jednak być zlokalizowanych więcej maszyn. Nie ma niczego złego w zdrowej konkurencji, trzeba jednak obliczyć, czy przewidywany poziom zysków jest na tyle duży, że pozwala zwrócić w szybkim czasie poniesione koszty. Należy również zadbać o stosowne zezwolenia i umowy, szczególnie jeśli maszyna ma stanąć w miejscu publicznym. Odpowiednio zaplanowana inwestycja może być głównym dochodem początkującej firmy lub dodatkowym zyskiem przedsiębiorstwa, które działa na rynku od wielu lat.