nadwrażliwość słuchowa

Nadwrażliwość słuchowa – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Długotrwałe słuchanie głośnej muzyki lub przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje gwar, może wywoływać dyskomfort. Co jednak w sytuacji, gdy codzienne dźwięki stają się dla nas nie do zniesienia? Jak radzić sobie z nadwrażliwością słuchową, która staje się uporczywa i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to, czym jest to zaburzenie oraz co można zrobić, aby pozbyć się uczucia dyskomfortu.

Czym jest nadwrażliwość słuchowa?

Jest to nieprzyjemne uczucie w uszach, którego doświadczają osoby z tym zaburzeniem, jakie powstaje pod wpływem dźwięków otoczenia. Nawet brzęk naczyń może powodować dyskomfort u osób z nadwrażliwością słuchową. Wyróżnia się aż trzy rodzaje tego zaburzenia ze względu na to, co może je wywoływać. Najczęściej mamy do czynienia z nadwrażliwością słuchową centralną, czyli taką, która jest wywołana nieprawidłowym poziomem hormonu szczęścia. Prawie 15% polskiego społeczeństwa skarży się na nadwrażliwość słuchową, co staje się coraz częstszym problemem. Do objaw tego zaburzenia zalicza się między innymi problem ze skupieniem, słyszenie echa, którego nie ma oraz odbieranie dźwięków niesłyszalnych dla zdrowych ludzi. Dlatego zachęcamy do skorzystania z usług geers.pl, którzy oferują bezpłatne badania słuchu oraz nowoczesne aparaty słuchowe.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością słuchową?

nadwrażliwość słuchowa

Niestety, ale nie istnieje metoda bądź operacja, która wyleczyłaby całkowicie nadwrażliwość słuchową oraz często towarzyszące jej szumy uszne. Najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem dyskomfortu jest korzystanie z terapii, które mają na celu zmniejszenie nasilenia objawów. Najczęściej proponuje się pacjentowi konsultację psychologiczną, aby zrozumieć swoją motywację do zwalczania dolegliwości. W leczeniu wykorzystuje się takie metody jak:

  • TRT, czyli terapii dążącej do uznania słyszalnych bodźców za neutralne.
  • Metodę maskowania, polegającą na odwracaniu uwagi pacjenta od dźwięków, które wywołują u niego dyskomfort, podkreślając obecność innych bodźców w tle
  • Terapię specyficznymi dźwiękami, która pozwala na poprawienie tolerancji dźwięków, jakie wywołują poczucie dyskomfortu u pacjentów.

Nadal trwają poszukiwania skutecznego leku, który poradziłby sobie z przypadłością, jaką jest nadwrażliwość słuchowa. Jeżeli podejrzewasz u siebie to zaburzenie, skonsultuj się z lekarzem, aby dopasować odpowiednią terapią do zminimalizowania poczucia dyskomfortu. Pamiętaj, że działanie na własną rękę i podejmowanie prób domowych terapii może okazać się dla ciebie szkodliwe. Zawsze przed wypróbowaniem jakiejś z metod, zasięgnij opinii specjalisty.