otymalizacja seo

Optymalizacja obrazów oraz video pod SEO

Zapewne już wiesz, jak ważna jest optymalizacja treści. Dobra optymalizacja da nam większe szanse na pojawienie się na wyższej pozycji w wyszukiwarce, a to z kolei zwiększy ruch na stronie, co może przynieść nam większe zyski. Jednak dobra treść to nie tylko bloki suchego tekstu, ale także inne elementy, jak obrazy czy materiały video. Te elementy również muszą być odpowiednio zoptymalizowane. I właśnie o tym dziś będzie ten wpis. Dowiesz się z niego jak prawidłowo zoptymalizować obrazy oraz pliki video w WordPress. 

Jak zoptymalizować obrazy?

Istnieje kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas optymalizacji obrazów. Atrybuty obrazu można łatwo ustawić w panelu WordPress. Podpowiemy Wam, na co należy zwrócić uwagę.

Wybór obrazu

Przede wszystkim wybierz obraz, który będzie odpowiadał treści. Nie musi być on dosłowny, ale związany w jakiś sposób z treścią wpisu. Po pierwsze taki obraz uatrakcyjnia tekst, sprawia, że jest bardziej czytelny i przejrzysty. Po drugie oryginalny obraz (na przykład sam go stworzysz) jest bardziej przyjazny dla SEO, ponieważ jest wyjątkowy. Dlatego jeżeli masz możliwość, sam wykonaj zdjęcia produktów lub innych elementów. Możesz również stworzyć obraz w programie graficznym. 

fotograf

Photo trinhkien91/ pixabay

Szanuj prawa autorskie

Jeżeli jednak korzystasz z obrazów innych osób, co często się zdarza, pamiętaj, aby spełnić wszelkie wymogi. Może to być uiszczenie ustalonej kwoty za zdjęcie jeżeli chcesz zdjęcie kupić. Możesz również skorzystać z darmowych opcji i znaleźć zdjęcie, grafikę, a nawet klip video. Aby znaleźć zdjęcie, skorzystaj z banków zdjęć. Jeżeli używasz darmowego zdjęcia w swoim artykule, koniecznie podaj autora zdjęcia oraz skąd je pobrałeś. Możesz również zdjęć wyszukać w Google Images. Aby były one darmowe musisz wybrać te z licencją „Creative Commons”.

Optymalizacja obrazów- format pliku

Pobrany obraz zapisz w formacie, który wyszukiwarki mogą indeksować. Z reguły są to formaty: JPG, PNG, GIF. 

Nazwa obrazu

Nazwa obrazu (szczególnie głównego), powinna zawierać frazę, na którą pozycjonowany jest tekst. Należy ją wpisać w atrybut ALT. Nazwa zdjęcia powinna się odnosić do tego co przedstawia.

Tekst w opisie nie tylko jest odczytywany przez wyszukiwarki, ale również przez inne osoby (np. osoby niedowidzące, które używają czytników do czytania stron). 

Rozmiar obrazu

Rozmiar pliku ma znaczenie w internecie. Utrzymywanie małych rozmiarów plików graficznych pomaga w szybkim ładowaniu stron, co jest szczególnie ważne dla użytkowników mobilnych. Dobrym rozmiarem jest 640 × 423 px, jednak możesz ustawić własne wymiary, nawet niestandardowe. 

obrazy

Photo StockSnap/ pixabay

Mapa witryny

 

Możesz skorzystać również ze stworzenia mapy witryny w formacie XML, zawierającą wszystkie obrazy. Następnie taką mapę prześlij do wyszukiwarki, aby zwiększyć widoczność obrazów w wyszukiwarce. 

Optymalizacja obrazów – rodzaje grafiki

 

Do wyboru masz wiele typów obrazów, jakie możesz zamieścić na stronie. Badania pokazały, że największą uwagę odbiorców przyciągają zdjęcia z twarzą. Oprócz standardowych zdjęć możesz w tekście zamieścić następujące elementy graficzne:

 

  • diagramy
  • grafiki
  • ilustracje
  • wykresy
  • logo
  • zrzuty ekranu
  • memy

 

W zasadzie wszystko, co zaangażuje odbiorcę i jest zgodny z tekstem. Innym bardzo popularnym elementem graficznym jest infografika. Jesto ona bardzo łatwa do stworzenia. Możesz swoje dane (np. z przeprowadzonych badań, lub badań innej osoby) umieścić w programie do tworzenia infografik. W internecie znajduje się wiele takich bezpłatnych programów. 

infografika

Photo Firmbee/ pixabay

Optymalizacja video dla SEO – najważniejsze informacje

 

Plik video jest najważniejszym elementem multimedialnym. YouTube to druga po Google największa wyszukiwarka. Tworzenie filmów nie wymaga tak wielkiego nakładu finansowego jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie prosty film możemy nakręcić własnym telefonem komórkowym lub poprzez kamerkę w laptopie. 

Niezależnie od tego, czy Twoje filmiki są nagrane smartfonem, czy w profesjonalnym studiu, ważne, abyś wiedział, jak prawidłowo je zoptymalizować pod SEO. Poniżej kilka wskazówek. 

Format video

Film zapisz w formacie, który może być odczytany przez wyszukiwarki. Są to na przykład: MPG, MPEG, MOV, WMV, M4V. 

video

Photo by geralt/ pixabay

Hosting

Użyj YouTube (lub podobnej witryny do hostingu wideo, takiej jak Vimeo), aby hostować swój film, a następnie osadzić go w swojej witrynie. Dzięki temu wideo można znaleźć w wyszukiwaniach w serwisie YouTube, a także w wyszukiwarkach internetowych i wideo w Google, Bing itp.

Branding marki

Zadbaj również o widoczność nazwy marki lub adresu URL witryny, jeśli hostujesz wideo w witrynie innej firmy, takiej jak YouTube. Na przykład prześlij go na kanał YouTube swojej marki i pokaż nazwę swojej marki w filmie (dobrze działa subtelna wzmianka pod koniec).

Tagi

Umieść słowa kluczowe w nazwie pliku wideo, opisie i tagach słów kluczowych.

Transkrypcja

Utwórz i prześlij listę dialogową lub użyj napisów YouTube jako alternatywnej listy dialogowej. Twoje słowa kluczowe powinny być wymienione w filmie, aby naturalnie pojawiały się w transkrypcji.

Optymalizacja audio i podcastów pod kątem SEO

Dźwięk to świetny sposób na dodanie wartości do istniejących treści, jednocześnie poprawiając wrażenia użytkownika. Witryny muzyczne nie są jedynymi, które mogą oferować odwiedzającym wysokiej jakości pliki audio. 

Podcast jest cyfrowym pliku audio, które można pobrać lub strumieniowo z sieci. Powszechny dostęp do internetu w samochodach i telefonach sprawił, że podcasty stały się popularnym sposobem przyjmowania treści. Miliony ludzi codziennie słuchają podcastów, aby uczyć się nowych umiejętności, otrzymywać wiadomości lub słuchać książki audio. 

podcast

Photo Sammy-Williams/ pixabay

Zastanów się nad zorganizowaniem podcastu, jeśli masz stronę poradnikową, z wiadomościami branżowymi, wywiady lub inny rodzaj treści audio, które byłyby interesujące i przydatne do regularnego słuchania  przez odbiorców.

Oto kilka wskazówek dotyczących włączania plików audio (podcastów, muzyki lub innych) jako treści multimedialnych w witrynie:

 

Jakość: wybierz pliki audio z dobrą jakością dźwięku.

Nazwa: optymalizuj nazwy plików audio za pomocą odpowiednich słów kluczowych tak jak w przypadku plików graficznych lub wideo.

Tytuł, opis:  upewnij się, że każdy odcinek podcastu ma własny, niepowtarzalny tytuł i opis.