Praca w trybie zdalnym. Jak ją usprawnić?
W związku z pandemią koronawirusa, nasza rzeczywistość uległa diametralnej zmianie. Codziennością stała się konieczność noszenia maseczek ochronnych, używania żeli antybakteryjnych, a także pewnym novum jest praca w trybie zdalnym. Dla wielu osób przejścia na zdalną pracę było nie lada wyzwaniem, z którym na szczęście większość szybko sobie poradziła i dostosowała się do jej wymogów. Dla tych, którzy mają z tym kłopot, przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak usprawnić pracę w trybie zdalnym. Zapraszamy do lektury!
Praca w trybie zdalnym a praca biurowa
Oprócz najbardziej oczywistej pomiędzy pracą biurową a pracą w trybie zdalnym, jaką jest naturalnie miejsce jej wykonywania, istnieje szereg czynników różnicujących. Praca w biurze nie wymaga od nas zakupu wszelkich urządzeń biurowych ani artykułów papierniczych, piśmienniczych. W warunkach domowych musimy o nie zadbać sami. Warto zatem odpowiednio wcześniej przygotować się i zaopatrzyć swoje mieszkanie we wszelkie artykuły biurowe czy artykuły higieniczne. Można je kupić w jednym miejscu, to jest w hurtowni papierniczej online, dzięki czemu nie stracimy czasu na szukanie stacjonarnego sklepu, miejsca parkingowego oraz poszczególnych produktów na półkach.
Dla wielu osób sporym wyzwaniem może być kwestia samomotywowania się. O ile w pracy wpływ na naszą motywację ma obecność innych pracowników, kreatywne rozmowy, nowe zadania wykonywane w grupie, sam kontakt z ludźmi, o tyle w domu musimy włożyć w to nieco wysiłku, aby nasze możliwości były stale na wysokim poziomie.
Jak efektywnie pracować w domu?
Aby praca w trybie zdalnym była jak najbardziej efektywna, warto zadbać o to, by w naszym mieszkaniu znalazł się kącik stricte do pracy. Biurka i ergonomicznego krzesła nie powinno zastępować łóżko. Oczywiście, taka wizja jest niezwykle kusząca, jednak niezdrowa zarówno dla naszego kręgosłupa, jak i osiągnięć. Nie bez znaczenia są także przerwy. Podobnie jak w tradycyjnym trybie pracy, w pracy w trybie zdalnym ważny jest odpoczynek. Regularne przerwy pozwalają zregenerować się umysłowi, a także są ważne dla naszego organizmu. Nie jest bowiem tajemnicą, że siedząca praca, a taką jest właśnie praca w trybie zdalnym, nie najlepiej wpływa na kręgosłup.