czytelność

Wtyczka Yoast SEO – analiza czytelności

Kontynuujemy przygodę z wtyczką Yoast SEO i odkrywamy jej możliwości. W tym artykule prześwietlimy analizę czytelności. Czytając treści w internecie, ważne jest, aby były one napisane nie tylko dobrze merytorycznie, ale również czytelnie i dobrze gramatycznie. Wtyczka Yoast SEO pomoże Ci zapanować nad czytelnością, za pomocą wielu podpowiedzi. I dziś je właśnie przeanalizujemy. 

Wtyczka Yoast SEO to dodatek przeznaczony dla użytkowników WorpPress. Pozwala na dopasowanie treści tak, aby była jak najbardziej odpowiednia dla wyszukiwarki. Wiąże się to z wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania. 

Instalację i konfigurację wtyczki opisaliśmy tutaj. 

Wtyczka SEO swoje funkcje dzieli między innymi na analizę SEO oraz analizę czytelności. Analiza SEO pozwala zoptymalizować treść, obrazy, tytuł, nagłówki właśnie pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarkę Google. Jest ona podzielona na wiele części, które jeśli będą spełnione, nasza treść ma szansę na wyższą notę w wyszukiwarkach. Analiza SEO opisana jest w artykule „Wtyczka Yoast SEO – analiza SEO”. 

W tym tekście zajmiemy się wyłącznie analizą czytelności. 

Yoast SEO – badanie czytelności

Wśród analizy czytelności badane są następujące parametry:

  • użycie strony biernej;
  • następujące zdania;
  • rozkład nagłówków;
  • długość akapitów;
  • długość zdań;
  • słowa łączące.
czytelność yoast seo

Photo MariolaKolary

 

Poniżej szczegółowo opiszemy i o chodzi w każdym z nich i co zrobić, aby lampka zapaliła się na zielono. 

Wtyczka Yoast SEO – czytelność, strona bierna

Używanie zdań w stronie biernej nie jest zalecane. Dlatego maksymalna ilość zdań napisana w formie biernej wynosi 10% wszystkich napisanych w tekście zdań. 

Jaka jest różnica między stroną czynną i bierną?

Zdania mogą być tworzone w stronie biernej lub czynnej. Strona czynna jest o wiele „łatwiejsza” do czytania. 

Każde zdania składa się z podmiotu i orzeczenia. W stronie czynnej (zalecanej) podmiot oznacza wykonawcę danej czynności, orzeczenie jest oznaczeniem czynności, a dopełnienie przedmiotem czynności. 

W stronie biernej proporcje są trochę inne. Przede wszystkim podmiotem nie jest wykonawca czynności, ale obiekt czynności. 

Przykład:

Babcia upiekła placek. – strona czynna

Placek był pieczony przez babcię. – strona bierna

Prezydent podpisał ustawę. – strona czynna

Ustawa została podpisana przez prezydenta. – strona bierna

 

Jak widzisz, strona czynna jest prostsza i bardziej logiczna, lepiej się ją czyta. Strona bierna jest bardziej rozwlekła. Prawie każde zdanie da się przekształcić w stronę czynną. Warto poćwiczyć tę umiejętność. 

Następujące zdania

Tutaj przede wszystkim chodzi o to, aby nie zaczynać zdań tym samym słowem, zaimkiem itd. Tekst taki staje się powtarzalny i nieciekawy i może zniechęcić czytelnika. Wtyczka Toast SEO pozwala na maksymalnie 2 zdania następujące po sobie, które zaczynają się tak samo. Jeśli użyjesz 3 zdań, lampka zapali się na czerwono.  Pod ocenę czytelności brane są również nagłówki. 

Jeżeli wystąpił u ciebie taki problem, możesz usunąć to słowo (jeśli nie przynosi ujmy na zdaniu), zamienić go synonimem lub zmienić szyk zdania. Jeśli nadużywasz na przykład zaimków ja, on, my itd., zamień je na imiona. 

nagłówki

Photo geralt/ pixabay

Rozkład nagłówków – wtyczka Yaost SEO i czytelność

Wtyczka kontroluje również, czy nagłówki są odpowiednio rozłożone w tekście. Zapewne wiesz, że czytanie jednego bloku tekstu jest męczące i zniechęcające. Tekst warto więc podzielić na akapity i odpowiednio je zatytułować nagłówkami. Są swojego rodzaju drogowskazem dla czytelnika. Być może odbiorca chce dowiedzieć się konkretnej rzeczy, a nagłówki pokierują go w miejsce, gdzie znajdzie potrzebną informację. Pamiętaj, aby w części nagłówków użyć frazy kluczowej, na którą pozycjonujesz tekst.

Nagłówki są punktowane od H1 do H6. Jest to wielkość i ranga nagłówka. H1 jest nagłówkiem najważniejszym i stosuje się go do tytułu. Ważne jest to, aby tekst między nagłówkami nie przekraczał 300 słów. Dłuższe bloki tekstu są męczące dla czytelnika. 

Długość akapitów – wtyczka Yoast SEO

Nikt nie chce czytać długiego, jednolitego tekstu. Taka struktura artykułu działa bardzo zniechęcająco. Pamiętaj o podzieleniu tekstu na mniejsze, logiczne części, czyli akapity. Pozwala to na zwiększenie czytelności i atrakcyjność tekstu. Akapity również pomagają skanować tekst i wyszukać szybciej potrzebne informacje. Czytelnik po akapitach i ich nagłówkach sprawdza, czy w danym tekście znajdzie szukane wiadomości. 

Optymalna długość akapitu to nie więcej niż 150 słów. Dłuższe akapity spowodują zapalenie się kontrolki na pomarańczowy kolor (150 – 200 słów), bądź czerwony (powyżej 200 słów). 

seo

Photo geralt/ pixabay

Długość zdań, a czytelność

Bardzo rozwinięte zdania są trudne w czytaniu, dlatego staraj się nie używać ich nagminnie. Wtyczka Yoast SEO podchodzi do tego w ten sposób, że po pierwsze zlicza wszystkie słowa w zdaniach, a po drugie liczy ile procent zdań, zawiera więcej niż 20 słów. Jeżeli wartość ta jest większa niż 25%, zapali się czerwona kontrolka. Aby łatwo odnaleźć za długie zdania,  wystarczy nacisnąć obok kontrolki, ikonkę oka a w tekście podświetlą się długie zdania. 

Słowa łączące – jakie to są?

Wtyczka sprawdza również, czy używasz słów łączących. Przyznam szczerze, że choć piszę artykuły kilka lat, to ta właśnie kontrolka zapala mi się najczęściej (kiedyś jeszcze dodatkowo była to strona bierna, ale już należy to do rzadkości). Dla mnie to prawdziwa zmora. Choć znam je już na wylot, często i tak mam ich za mało. 🙂

Co to są słowa łączące? To słowa, które spajają tekst, a właściwie zdania. Można je podzielić na kilka kategorii. Są to więc słowa:

  • zawierające przyczynę i skutek – dlatego, ponieważ
  • nakładające nacisk – przede wszystkim, na pewno
  • ukazujące kontrast – ale z drugiej strony
  • pokazujące przykłady – na przykład
  • wyliczające – po pierwsze, po drugie
  • ukazujące czas – potem, tymczasem
  • pokazujące podobieństwa – podobnie
  • podusmowujące – podsumowując, w skrócie

Podsumowując, pisanie pod wyszukiwarkę z wtyczką Yoast SEO jest łatwiejsze. Warto ją zainstalować i korzystać z jej porad. Z czasem zobaczysz, że czerwonych lampek jest coraz mniej, gdyż styl dobrego pisania wejdzie ci w krew.