seo wtyczka yoast seo

Wtyczka Yoast SEO – funkcja analiza SEO

Wtyczka Yoast SEO to dodatek do WordPress, który umożliwia kontrolę nad umieszczanymi treściami pod kątem SEO, czyli optymalizacji. Wyszukiwarka Google posiada szereg algorytmów, które decydują o miejscu strony w wynikach wyszukiwania. Im strona „wyskoczy’ wyżej, tym większa szansa na to, że użytkownik wejdzie na stronę. 

Wtyczka Yoast SEO pomoże w kreacji treści tak, aby była jak najbardziej przyjazna dla wyszukiwarki. Zawiera szereg zmiennych, według których sprawdzana jest wprowadzana treść. Lampki przy każdym „znaczniku” podpowiadają nam, czy dany element spełnia wymagania wyszukiwarki. 

Jak zacząć korzystać z Yoast SEO?

Wtyczkę SEO należy pobrać i zainstalować w swoim WordPress na stronie internetowej. Cały proces jest prosty, szybki i intuicyjny,  dzięki kreatorowi konfiguracji, który poprowadzi cię przez całą procedurę. Jak zainstalować i jak skonfigurować wtyczkę dowiesz się z naszego artykułu; „Wtyczka Yoast SEO – instalowanie i konfiguracja”. 

Masz już zainstalowaną i skonfigurowaną wtyczkę? Świetnie! Możesz zacząć wprowadzać treści zgodne z SEO. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne znaczniki, aby łatwo można je było poprawić w razie potrzeby. 

Wtyczka Yoast SEO – funkcje

Głównymi znacznikami wtyczki Yoast SEO jest czytelność oraz SEO. Na każdą z tych części składa się szereg inny, a „suma” poszczególnych wymagań, da nam prawidłowy wynik czytelności i SEO, który zasygnalizowany będzie zieloną lampką. 

wtyczka yoast seo

Photo by MariolaK

W artykule tym omówimy analizę SEO. Czytelnością zajmiemy się w innym artykule. 

Aby lampki zapaliły się na zielono, nie koniecznie trzeba spełnić 100% wymagań. Jednak warto zagłębić się w tą wiedzę, ponieważ nie jest to aż tak skomplikowane jak może się wydawać. Oczywiście nie ma wymogu, żeby wszystko „paliło się’ na zielono. Są to jedynie sugestie, które zwiększą szansę na wyższą lokatę w wyszukiwarkach. 

Yoast SEO – analiza SEO

Analiza SEO da nam informację, czy treść spełnia wymagania wyszukiwarek. Do analizy zaliczają się takie wytyczne, jak:

  • użyta fraza kluczowa
  • fraza kluczowa we wstępie
  • długość frazy kluczowej
  • gęstość frazy kluczowej
  • fraza kluczowa w meta opisie
  • fraza kluczowa w tytule
  • słowo kluczowe w nagłówku
  • fraza kluczowa w bezpośrednim odnośniku
  • długość meta opisu
  • długość tekstu
  • atrybuty alt obrazków
  • długość tytułu SEO
  • wewnętrzne odnośniki
  • wychodzące odnośniki.

Całkiem sporo, prawda? Spokojnie, tak tylko to wygląda. Pisząc tekst z automatu mamy kilka zielonych lampek, nawet o tym nie wiedząc. 

A wygląda to mniej więcej tak:

Teraz przyjrzyjmy się istotnym kwestiom zawartych w analizie. 

Fraza kluczowa

Fraza kluczowa to ważna fraza, słowo, zdanie, pod które chcemy pozycjonować tekst. Czyli ogólnie mówiąc, jest to fraza, którą użytkownik wpisze w wyszukiwarkę. Ustawiając taką frazę w tekście, mamy szansę na wyskoczenie w wynikach, wyżej niż pozostali.  Może to być np.: „meble ogrodowe warszawa’, „jak zrobić żurek” itp. Jak widzisz, w analizie jest kilka punktów dotyczących frazy kluczowej. 

Wprowadzenie frazy kluczowej

Frazę kluczową wprowadzasz do każdego artykułu. Najlepiej, aby była ona inna w każdym tekście – np.: „meble ogrodowe’, „drewniane meble ogrodowe”.  I tu i tu mamy o meblach ogrodowych, jednak pozycjonowane na inną frazę. 

Frazę kluczową wprowadzamy w ustawieniach wtyczki Yoast. Znajduje się ona poniżej artykuły (choć może być różnie w zależności od wersji WordPress, jednak z pewnością dacie radę, aby to odszukać). 

Należy kliknąć zakładkę SEO, aby pojawiły się wszystkie opcje. Po wpisaniu frazy kluczowej ważne jest, aby spełniała ona kilka wytycznych. Wtedy zapalą się zielone lampeczki. 

Najważniejsze założenia frazy kluczowej:

  • Dobrze ją zawrzeć w tytule artykułu na początku

Tak jak w powyższym przykładzie tytuł brzmi: „Choroba Alzheimera – wszysto co musisz wiedzieć” zamiast „Co powinieneś wiedzieć o Chorobie Alzheimera?”. Znaczy to samo, ale pierwsza wersja jest lepsza pod kątem SEO. 

 

  • Powinna znaleźć się na początku artykułu i w tytule

Fraza kluczowa powinna znaleźć się w pierwszych akapitach artykułu. Najlepiej gdy jest zawarta w pierwszym lub drugim zdaniu. Pamiętaj, że pierwszy akapit powinien zawierać najważniejsze informacje, co czytelnik dostanie w treści. Musi zachęcić go do pozostania na stronie i czytania dalej. Powinna zawierać się także w tytule artykułu. 

  • Długość frazy powinna być optymalna

Długość frazy również powinna być odpowiednia. Możesz pozycjonować na jedno słowo np. meble, ale będzie to bardzo ogólne i będzie miało dużą konkurencję. Lepiej dodać frazę bardziej szczegółową, np. meble drewniane do ogrodu”. Już wiadomo, o czym będzie tekst, a szukający znajdzie konkretne wiadomości, których szuka. Maksymalna długość frazy to 6 słów. 

  • Gęstość frazy kluczowej

Fraza kluczowa musi zawierać się również w treści. Nie może być jej za mało, ale też nie za dużo, aby wyszukiwarka nie uznała treści za spam. Optymalna ilość fraz zależy od długości tekstu. Na przykład w tekście mającym 100 słów, jeśli 3 z nich to frazy kluczowe, gęstość ich wynosi 3%. Optymalne zagęszczenia to 0,5 – 3%. Wtyczka pokazuje ci w liczbach, ile to powinno być słów. 

  • Nagłówki a fraza kluczowa

Dobrze czytelny tekst to taki, który nie jest jednym ciągiem tekstu, ale podzielony na części. Każda część powinna być opatrzona nagłówkiem. W nagłówkach również powinna być zawarta fraza. Oczywiście nie w każdym, ale optymalna ilość również zostanie wskazana przez wtyczkę Yoast SEO. 

  • Meta opis z frazą kluczową 

Meta opis to tekst, który pokaże się w wyszukiwarce. Jest to kwintesencja tego, co znajdziemy w tekście. Tu też powinna być nasza fraza. 

  • Fraza kluczowa w bezpośrednim odnośniku

Każdy tekst posiada swój link, który do niego prowadzi. Fraza kluczowa powinna w linku się znaleźć. Jest on tworzony automatycznie z tytułu artykułu, więc jeśli tam zawrzesz frazę, wtyczka Yoast SEO automatycznie zapali zieloną kontrolkę przy tym punkcie.

Długość meta opisu

Wtyczka Yoast SEO pokazuje również optymalną długość opisu meta. Opis ten nie moze być za długi, ponieważ nie zmieści się w wyszukiwarce, a użytkownik nic się nie dowie. Z kolei za krótki, to strata tak cennego miejsca. Optymalna długość meta opisu to 120 -155 znaków. 

Długość tytułu SEO oraz długość tekstu

Tytuł również powinien być w sam raz. Ciekawostką jest fakt, że tytuł jest rozpatrywany w Google jako „zapełniacz miejsca” i liczony jest jako szerokość zajętej przestrzeni w wynikach wyszukiwania. Dlatego tytuł mierzony jest w pikselach i nie powinien przekraczać 600 px. Jeśli będzie dłuższy, Google odetnie pozostałą część. 

Co do długości tekstu jest to zależne od tego, jaka to jest treść. Jeżeli piszesz teksty blogowe optymalna długość to około 300 słów. Jeśli są to teksty eksperckie, optymalnie jest to powyżej 900 słów. Im dłuższy tekst, tym Google łatwiej dopasuje tekst do wyników wyszukiwania, ponieważ znajduje się tam więcej istotnych informacji. Ogólnie możesz napisać tekst zawierający i 10 000 słów, ale czy ktoś go do końca przeczyta? 

Optymalizacja obrazów 

Tekst jest atrakcyjniejszy i lepiej odbierany przez czytelnika, jeśli jest zaopatrzony w ilustracje i zdjęcia. Główne zdjęcie powinno zawierać również frazę kluczową w opisie, w parametrze oznaczonym jako „atrybut alt’, czyli alternatywny tekst. 

 

 

Odnośniki

 

Dobrze jest w artykule zawrzeć odnośniki do innych tekstów. Mogą to być odnośniki wewnętrzne, czyli do tekstu znajdującego się na twojej witrynie, lub linki zewnętrzne, czyli prowadzące do innych stron. 

W tekście wystarczy podkreślić frazę, którą chcemy podlinkować i umieścić link do strony. 

Podsumowanie

 

Jak widzisz wtyczka Yoast SEO oferuje szereg możliwości, które pozwolą Ci na uzyskanie najlepszych wyników w Google. Wszystko odbywa się intuicyjnie, a wtyczka podpowiada ci, co należy zrobić. Naprawdę warto skorzystać z jej możliwości.