skarpetki męskie

Zasady, jakimi należy się kierować, dobierając skarpetki do garnituru

W modzie męskiej skarpetki nie grają ważnej roli i mało kto zwraca uwagę na dopasowanie ich do reszty stroju. Wielu mężczyzn traktuje je jedynie jako ochronę dla stóp i w wyborze kieruje się jedynie wygodą, w najlepszym razie biorąc pod uwagę jedynie ich długość. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku panów ubierających bardziej eleganckie stylizacje. Odpowiednio dobrane skarpetki do garnituru powinny być dopełnieniem wizerunku.

Dopełnienie formalnego stroju

Modne garnitury męskie z założenia są strojem formalnym, najczęściej ubieranym podczas ważnych okazji, lub przez osoby pełniące reprezentatywne funkcje. W obu przypadkach sytuacja wymaga dużej dbałości o szczegóły, gdyż nienaganny wizerunek będzie wizytówką mężczyzny. W formalnym stroju każdy szczegół może mieć znaczenie dla ogólnego odbioru, dlatego nawet nieodpowiednio dobrane skarpetki do garnituru mogą zepsuć dobre wrażenie.

Zasady, jakimi należy kierować się podczas wyboru odpowiednich skarpet, zależą w dużej mierze od konkretnej okazji. Im poważniejsza, tym większą uwagę należy przykuwać do detali, natomiast mniej formalne sytuacje, w których mimo wszystko dobrze widziany jest garnitur, pozwolą na pewne ustępstwa w tej kwestii. Uroczystości o wysokiej randze wymagają nienagannego wyglądu, dlatego w takich sytuacjach konieczne będą dopasowane kolorystycznie długie skarpety, sięgające powyżej kostki tak by ich koniec nie był widoczny spod nogawki spodni. Odpowiednia długość powinna całkowicie zasłaniać skórę, nawet w momencie gdy w pozycji siedzącej uniesiona zostanie krawędź nogawki.

Skarpetki do garnituru, w kwestii kolorystycznej, dobierać należy do koloru spodni, dzięki czemu wizualnie będą prezentowały się bardziej elegancko. Dobierając odpowiednie barwy warto zadbać by w przypadku ciemniejszych stylizacji kolor skarpet był taki sam jak kolor spodni, lub odrobinę ciemniejszy.

Przeczytaj także:

Skarpety na mniej formalne okazje

Na pewne ustępstwa w kwestii wyboru odpowiednich skarpet do garnituru można pozwolić sobie podczas mniej formalnych uroczystości, szczególnie podczas upalnych dni. W takiej sytuacji dopuszczalne jest całkowite zrezygnowanie ze skarpetek do garnituru, pod warunkiem dopasowania do tego odpowiedniego rodzaju obuwia. Warto jednak wtedy wybrać sprawdzone buty, aby nie powodowały obtarć. W takiej sytuacji lepszym wyborem mogą okazać się krótkie stopki, które ochronią stopy przed niekorzystnym kontaktem z obuwiem, jednak w takim przypadku ważne jest, by skarpety nie wystawały ponad linię butów.

Inspiracje: