Problem z głowy. Jak dbać o suche włosy?

Jeśli twoje włosy są matowe, trudne do rozczesania i brakuje im elastyczności, to prawdopodobnie są także bardzo suche. Nawilżenie to podstawa pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja suchych włosów?

Dlaczego moje włosy są takie suche?

Jeśli często zadajesz sobie to pytanie, to musisz wiedzieć, że suche włosy to bardzo powszechny problem. Bez wody kosmyki tracą to, co najcenniejsze, dlatego określenie „suche” często łączy się z innymi, jak choćby włosy zniszczone, sztywne, matowe czy łamliwe. W zdrowych włosach woda stanowi około 10%. Ten minimalny poziom nawilżenia powinien się utrzymywać, ponieważ jest on niezbędny do odpowiedniej kondycji zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej struktury włosów.

Nadmierna utrata wody we włosach zwykle wynika ze zbyt małej ilości sebum, wytwarzanego przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Kluczową rolę odgrywa delikatna warstwa tłuszczu otaczająca łodygę włosa, która izoluje go od szkodliwych czynników, a przede wszystkim zapobiega utracie wody. Naruszona lub zdarta warstwa lipidowa prowadzi do szybszego odparowywania wody. W ten sposób Twoje włosy stają się suche.

Niedobór ceramidów także może przesuszać włosy. Tworzą one nie porowatą powłokę, która zatrzymuje wodę w skórze głowy.

Włosy mogą być pozbawione nawilżenia z powodu:

 • niewłaściwych produkty do pielęgnacji np. z alkoholem i silnymi detergentami,
 • regularnej koloryzacji, stylizacji termicznej lub chemicznej,
 • złych warunków pogodowych np. mróz lub upały,
 • ubogiej i niezbilansowanej diety.

Należy pamiętać, że niektórzy ludzie mają naturalnie suche włosy. Dzieje się tak, ponieważ ich skóra nie wytwarza odpowiedniej ilości sebum.

Jak pielęgnować suche włosy?

Sprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje. Samo dostarczenie wody nie jest rozwiązaniem, ponieważ ona szybko odparowuje i sprawia, że pasma stają się jeszcze bardziej suche.

Aby zablokować odpowiednią ilość wody we włosach, potrzebujesz dwóch rodzajów substancji:

 • humektantów – silnie higroskopijne substancje, które rozpuszczając się w wodzie, wiążą cząsteczki wody i utrzymują je we włosach.
 • emolientów – składniki, które pozostawiają warstwę okluzyjną na skórze i powierzchni włosów, zmniejszając utratę wody (nadając jednocześnie miękkość i gładkość).

Pielęgnacja włosów suchych powinna opierać się na zapewnieniu równowagi emolientów i humektantów. Tylko w ten sposób można przywrócić włosom witalność i piękny wygląd.

Kiedy już dostarczasz swoim włosom odpowiednią ilość wody, musisz ją zablokować. Sięgnij po maski zmiękczające lub naturalne olejki m.in. olej arganowy, oliwę z oliwek lub olej z awokado.

Etap mycia jest równie ważny jak dobór odpowiednich produktów. Nawet najlepiej dopasowane produkty zawodzą, jeśli nie wiesz, jak myć suche włosy. O czym zatem należy pamiętać?

 • Stosuj metodę OMO — czyli mycie włosów w kolejności: odżywka – szampon – odżywka. Dzięki niej włosy są mocno odżywione, lśniące i gładkie w dotyku.
 • Stosuj szampony niezawierające silnych detergentów (SLS lub SLES).
 • Obchodź się delikatnie ze swoimi włosami. Unikaj owijania ich ręcznikiem.
 • Myj włosy dwa lub trzy razy w tygodniu, chyba że twoja skóra głowy jest tłusta.
 • W dni, kiedy nie myjesz włosów, nawilżając je balsamami lub lekkimi olejkami do włosów.