audyt seo

Audyt SEO strony – na czym polega?

Audyt strony to nic innego jak sprawdzenie stany strony pod kątem widoczności w wyszukiwarce. To, w jakiej kondycji jest twoja strona, wpływa na jej pozycję w wyszukiwarce, a jak zapewne wiesz, jest to bardzo ważne. Audyt SEO wskaże nam jakie parametry są poprawne, a jakie należy zmienić i poprawić, aby zwiększyć widoczność witryny. 

Celem audytu SEO jest zidentyfikowanie jak największej ilości problemów wpływających na wyniki wyszukiwania. Audyt SEO wskaże m.in.:

  • problemy z budową strony;
  • analizę treści video i obrazów;
  • problemy SEO na stronie;
  • luki w treści;
  • niewłaściwe nagłówki, akapity, opis meta, tagi;
  • kwestie techniczne SEO;
  • konkurencyjne statystyki rynkowe.

Audyt strony powinniśmy wykonywać regularnie, jeśli zależy nam na dobrej pozycji w wyszukiwarce. 

wyszukiwarka

Zdjęcie 422737/ pixabay

Jaki powinien być audyt SEO?

Przede wszystkim audyt powinien być kompleksowy. Powinien obejmować elementy w budowie strony, jak i zbadać zawartą na niej treść. Wszystko to wpływa bowiem na widoczność witryny, a co za tym idzie często na nasze zarobki. Audyt SEO powinien dać pełny przegląd i jasny obraz sytuacji. Wyniki audytu muszą być łatwe do zrozumienia, czytelne, aby informatyk, czy specjalista SEO wiedział, co należy poprawić. Dobry, dogłębny audyt strony, która zawiera kilka podstron lub dużo treści może trwać nawet miesiąc. Z audytem nie należy się spieszyć, warto go zrobić dokładnie. Po audycie otrzymasz szczegółowe rekomendacje co do zmian, jakie należy wprowadzić. 

Dlaczego ważny jest regularny audyt strony?

Twoja strona jest reklamą Twojej firmy, wizytówką w przestrzeni online. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać regularnie, czy wszystko działa, jak należy. Większość z nas szuka potrzebnych informacji właśnie w internecie, dlatego jest to bardzo ważne. Treści na stronie internetowej pojawiają się zazwyczaj regularnie, dlatego też musisz to sprawdzać. Nie musisz oczywiście robić tego po każdym wpisie, ani nawet co miesiąc. Wystarczy zrobić audyt raz w roku, aby wszystko działało prawidłowo. 

audyt strony

Zdjęcie bavarian_web_solutions/ pixabay

Gdzie można przeprowadzić audyt SEO?

Audyt strony możesz zlecić firmie specjalizującej się w tym zagadnieniu. Będziesz mieć wówczas pewność, że zostanie wykonany prawidłowo. Jeżeli znasz się choć trochę na informatyce i SEO oraz chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz skorzystać z licznych darmowych narzędzi do audytu, które znajdziesz w internecie. 

Nie będzie to jednak bardzo dokładny audyt, ale z pewnością da ci kilka cennych informacji. Możesz je zmienić samodzielnie, aby Twoja witryna działała sprawnie. Możesz go również wykonać przed wykupieniem audytu u specjalisty. Po zastosowaniu samodzielnie zmian być może zaoszczędzisz trochę pieniędzy na profesjonalnym audycie, bo sam wykonasz część pracy. 

Jak przebiega audyt SEO?

Na pełny audyt składa się kilka etapów, które należy wykonać. Ekspert SEO przeprowadzając audyt, korzysta z listy kontrolnych, narzędzi internetowych i własnego doświadczenia do oceny strony pod kontem technicznym i jej wydajności. Lista kontrolna jest podzielona na poszczególne kategorie, w których mieszczą się poszczególne zadania do sprawdzenia. Pełną listę kontrolną znajdziesz tutaj. 

google

Zdjęcie Pexels/ pixabay

 

Audyt strony jest bardzo ważny, aby strona przynosiła ci korzyści poprzez jak najwyższą jej widoczność w wyszukiwarce. Profesjonalnie przeprowadzony audyt wymaga czasu, a to wiąże się z wysokimi kosztami – oprócz stawki godzinowej, specjalista wykorzystuje specjalistyczne narzędzia i pobiera za nie opłatę. Wszystkie te czynniki sprawiają, że audyt SEO może stać się bardzo znaczącym, ale i kosztownym przedsięwzięciem. Mały audyt możesz przeprowadzić samodzielnie za pomocą darmowych narzędzi. Jednak jakość ich nie jest porównywalna do profesjonalnego audytu.