Oświetlenie hal przemysłowych

Współczesny sektor przemysłowy wiąże się z potrzebą prowadzenia działalności produkcyjnych w halach o bardzo dużym metrażu. Wszystko dlatego, iż zmechanizowany, a także coraz mocniej zautomatyzowany proces produkcji angażuje różnego typu urządzenia o różnym zastosowaniu. W dalszym ciągu niezbędne jest, aby operatorzy czuwali nad poszczególny procesami. Spotkać można także pracowników, którzy odpowiadają za różnego typu zadania.

W celu zapewnienia odpowiedniej wygody w trakcie pracy, jak też bezpieczeństwa, niezbędne staje oświetlenie hal w sposób, który zapewni dostęp do światła na każdym stanowisku pracy.

Oświetlenie hal zewnętrzne oraz wewnętrzne

Warto także podkreślić, że oświetlenie hal dzieli się na to, które stosuje się wewnątrz budynku, jak również na to zewnętrzne. Wszystko dlatego, iż tereny wokół hali związane są z infrastrukturą przemysłową. Często przy okazji obiektów przemysłowych znaleźć można doki, w którym zachodzi proces rozładunku oraz załadunku pojazdów transportowych. Oświetlenie nocą ułatwia czytanie znaków, ale stanowi także rodzaj informacji na temat położenia poszczególnych obiektów, jak chociażby bramy dokujące. W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu. Pozwalają na redukcję kosztów, które związane są ze zużyciem energii elektrycznej, które w przemyśle jest i tak wysokie. Z drugiej natomiast zapewniają dostęp do światła zawsze, kiedy jest to potrzebne.

W przypadku oświetlenia, które stosuje się wewnątrz hali warto wziąć pod uwagę wielkość samego obiektu, ale też wysokość sufitu. Na tej podstawie można dopasować lampy w ten sposób, by zapewniały optymalny dostęp do światła. Coraz popularniejsze stają się hale przemysłowe, które wykonuje się z konstrukcji stalowych. W ich przypadku często także sufit jest zawieszony dość wysoko, tak, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla poszczególnych maszyn i stanowisk roboczych. Dlatego podczas planowania oświetlenia hali należy wziąć pod uwagę stanowiska na poziomie „0”, jak również wyższych poziomach.

Jakie oświetlenie hal wybrać?

Jeśli chodzi o oświetlenie hal jednym z najpopularniejszych źródeł światła są lampy LED liniowa. Są to podłużne lampy high bay led, bardzo charakterystyczne dla obiektów przemysłowych. Poprzez zastosowanie samych świateł LED redukuje się koszty związane z oświetleniem przestrzeni przemysłowej. Jednocześnie lampy te posiadają dużą moc, dzięki czemu dają intensywne światło. Lepiej również wybierać te produkty, które oferują przede wszystkim światło zimne, które ułatwia koncentrację, ale też lepiej oświetla przedmioty.