kampania PPC

Automatyzacja PPC w kampanii reklamowej

Zagadnienie PPC rozwija się w sporym tempie. PPC, czyli płatność za kliknięcie (pay-per-click). Jest to nieodzowny element w marketingu internetowym. Istnieją narzędzia, które doskonale automatyzują ten proces. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a także zaoszczędzisz na kampanii reklamowej. Będzie ona również skuteczniejsza i wydajniejsza. 

Dzięki automatyzacji tego procesu możesz bardziej skupić się na takich zagadnieniach jak zwiększenie zaangażowania odbiorców, odkrywanie nowych obszarów reklamowych, które przyniosą korzyści Twojej firmie. 

Oczywiście nie da się zlecić programowi wszystkich czynności i w pełni mu zaufać. Wszystko musi być nadzorowane, jednak pozwala to z pewnością znacznie ułatwić pracę. 

Co to jest automatyzacja PPC?

Automatyzacja PPC odnosi się do systemu, który pobiera opłaty od marketerów za każdym razem, gdy klikają ich reklamy. 

Automatyzacja PPC pozwala marketerom kontrolować swoje kampanie reklamowe Google za pomocą narzędzi, programów do tego stworzonych, bez konieczności spędzania wielu godzin na ręcznym kierowaniu reklam czy aktualizowania zakresu kampanii.

Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoja reklama przestała być wyświetlana określonego dnia, lub jeśli chcesz zmienić odbiorców docelowych przed końcem cyklu wyświetlania, możesz użyć automatyzacji PPC, aby kontrolować te szczegóły. Oznacza to koniec ręcznej aktywacji, dezaktywacji i dostosowywania reklam.

Fajnie, prawda?

Oznacza to również, że możesz bardziej skupić się na generowaniu potencjalnych klientów i rozwijaniu swojej firmy  oraz pozwolić programowi wykonać ciężką pracę za Ciebie.

Narzędzia do automatyzacji PPC to świetny sposób na optymalizację wydajności reklam i skupienie czasu na większych celach marketingowych.

kampania

Photo Firmbee/ Pixabay

Dlaczego automatyzacja PPC jest popularną metodą?

Narzędzia do automatyzacji PPC pozwalają na nadążanie za trendami marketingu w wyszukiwarkach, dając jednocześnie czas na optymalizację.

Na przykład, gdy AdWords zmienił się w Google Ads, wiele oryginalnych narzędzi i funkcji zostało zastąpionych. Dla człowieka ponowne nauczenie się tych narzędzi może być czasochłonne i frustrujące. W przypadku oprogramowania jest to natychmiastowe.

Google faktycznie sugeruje użycie automatyzacji PPC i inteligentnego określania stawek reklam, ponieważ oszczędza to czas i zwiększa wydajność reklam.

Powiedzmy, że jesteś nowy w świecie płatnych reklam i chcesz rozpocząć swoją pierwszą kampanię PPC. 

Niewiele wiesz o płatnych reklamach online, ale wiesz, jak kierować reklamy do odbiorców i chcesz mieć niższy koszt kliknięcia. Dzięki automatyzacji PPC możesz po prostu wprowadzić cele kampanii, wybrać inteligentne strategie ustalania stawek i pozwolić, aby maszyna zrobiła resztę.

Nawet jeśli następnego dnia Google Ads całkowicie odnowi swój system, Twój komputer nadal będzie wiedział, co robić. Oznacza to, że możesz poświęcić więcej czasu, aby dowiedzieć się więcej o ręcznym kierowaniu lub powiększaniu społeczności online.

Plusy i minusy automatyzacji PPC

Ręczne określanie stawek PPC może być sporym plusem kampanii i oferuje również unikalne sposoby na zdobywanie konwersji, a także obniżenie kosztów kampanii reklamowej. Jednak działa to tylko wtedy, jeśli jest wykonane prawidłowo.

Ludzie często popełniają błędy, których nie robią maszyny. Nie chodzi o to, że nie jesteśmy tak dobrzy jak oni, ale jesteśmy bardziej skłonni do popełniania prostych błędów. Zaletą automatycznego określania stawek i zarządzania reklamami jest to, że nie musisz się martwić o te małe, głupie błędy, takie jak kierowanie na niewłaściwą grupę docelową. Natomiast pozostawienie pracy maszynie może oznaczać mniejszą personalizację i przeoczyć niektóre ważne szczegóły.

Przyjrzyjmy się dokładniej zaletom i wadom narzędzi do automatyzacji PPC.

zespół praca

Photo RonaldCondonga/ Pixabay

Zalety automatyzacji PPC

Narzędzia do automatyzacji PPC najlepiej sprawdzają się w długoterminowych kampaniach. Wynika to z tego, że aby stworzyć szczegółowy zautomatyzowany system, musisz mieć odpowiednie dane, aby go wprowadzić. Jeśli właśnie rozpocząłeś nową kampanię z nowym klientem i nie masz żadnych danych referencyjnych, do których mógłbyś się zwrócić, może to nie być najlepszy moment na przejście do automatyzacji. Jednak, gdy pracujesz już jakiś czas nad kampanią, warto wspomóc się programami do automatyzacji. 

Wady automatyzacji PPC

Mimo że może wydawać się, że jest to system „ustaw i zapomnij”, istnieje wiele szczegółów, które dotyczą początkowej konfiguracji automatycznych kampanii PPC.

Na przykład nadal musisz określić, które strategie ustalania stawek pasują do Twojej firmy lub na jakie wyniki chcesz kierować reklamy.

Ponadto nawet automatyczna kampania może nawalić. Konieczne jest dalsze monitorowanie kampanii, nawet jeśli zdecydujesz się korzystać z automatycznych narzędzi PPC. Praca związana z automatyczną kampanią PPC może być mniej intensywna niż kampania ręczna, ale nadal staraj się to monitorować.

Automatyzacja PPC – rodzaje

 

Automatyzacja PPC to rosnący trend marketingowy, który będzie rósł w siłę wraz z rozwojem narzędzi marketingowych. 

Narzędzia do automatyzacji PPC różnią się pod względem złożoności i kosztów. Możesz znaleźć sposoby na zautomatyzowanie prawie wszystkiego – to tylko kwestia tego, które kroki chcesz zautomatyzować i ile pracy chcesz włożyć w swoje kampanie.

Oto 4 najbardziej podstawowe sposoby korzystania z automatyzacji PPC.

Integracje i raportowanie

Raportowanie jest niewątpliwie jedną z najbardziej frustrujących części życia menedżera PPC. Pomyśl o wszystkich godzinach spędzonych na kompilowaniu danych, tworzeniu arkuszy kalkulacyjnych i importowaniu źródeł w celu tworzenia niestandardowych raportów.

Automatyzacja systemów raportowania poprzez integracje może pomóc w zwiększeniu wydajności tego procesu. Koniec z ręcznym eksportowaniem arkuszy kalkulacyjnych i porównywaniem danych.

Integracja odnosi się do różnych aplikacji i platform, z których możesz chcieć pobierać dane podczas przygotowywania raportów. Mogą to być platformy takie jak Google Ads lub Instagram Insights.

google

Photo 422737/ Pixabay

Wybierając oprogramowanie do automatycznego raportowania, upewnij się, że oferuje integracje, których będziesz potrzebować.

Przydatne narzędzia to: 

  • Swyado
  • Ninja Reports
  • Reportgarden

Skrypty

Skrypty to fragmenty kodu JavaScript, które mogą informować reklamy o wykonywaniu określonych funkcji na podstawie wprowadzonych danych o skuteczności. Skrypty mogą pomóc w dostosowaniu określonych części kampanii pod kątem automatyzacji i pozwalają wybrać, które punkty danych mają być używane i kiedy. Mogą być używane do automatyzacji funkcji wewnętrznych lub zewnętrznych i oszczędzają dużo czasu w utrzymaniu konta PPC.

Kompilacje niestandardowe

Kompilacje niestandardowe to z pewnością najbardziej skomplikowany obszar automatyzacji PPC. Te kompilacje wymagają pewnej wiedzy, więc możesz potrzebować programisty, który pomoże Ci rozpocząć.

Kompilacje niestandardowe to zakodowane automatyzacje, które pozwalają dostosować prawie wszystko w reklamach. Te kompilacje pozwolą Ci skupić się na unikalnych danych i utworzyć kolumny, które mogą segmentować dane konta aż do najdrobniejszych punktów.

Kompleksowe oprogramowanie

Wszechstronne platformy oprogramowania umożliwiają dostosowywanie i automatyzację kampanii reklamowych oraz zarządzanie nimi w sposób bardziej przyjazny dla użytkownika, niż pozwalają na to niestandardowe kompilacje. Kompleksowe oprogramowanie umożliwiłoby Ci zrobienie wszystkiego, co omówiliśmy powyżej, a także więcej z jednej prostej platformy.

Oto kilka najlepszych dostępnych narzędzi do automatyzacji PPC, dzięki którym możesz w pełni wykorzystać swoją płatną strategię reklamową:

  • WordStream PPC
  • Optmyzr
  • Google Ads
  • Semrush